Yağmur Ormanlarının Öldürmeye Programlanmış Hayvanları

 

   Yağmur ormanlarında dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek kadar çok çeşitli bitki ve hayvan türü bir arada yaşamaktadır. Ağaçların ya da gölgelerin ardına saklanmış avlar ve avcılar her yerde olabilir. Güneş ışınlarının sadece yüzde ikisi yağmur ormanlarının zeminine ulaşır. Ağaçlar, sarmaşıklar ve köklerden oluşan dolambaçlı labirentte kaçmak, saklanmak ya da pusu kurmak için sayısız köşe vardır. Tuzak, gizlilik ve şaşırtmaca bir avcının en iyi silahlarıdır. Yağmur ormanlarında Amerika kıtasının en iri kedilerinden olan jaguarlarda yaşar. Ağırlıkları 130 kg olan jaguarların kaslı bedeni hız, güç ve dayanıklılık için çevreye mükemmel uyum göstermiştir. Jaguarlar çok kurnaz avcılardır. Jaguarın benekli vücudu ortama çok mükemmel uyum sağladığından ormanda fark edilmeleri çok güçtür. Jaguarların gözleri de karanlık olan orman ortama çok iyi uyum sağlamış ve karanlıkta bile avlarını çok rahat görebilirler. Jaguarların gözleri loş ışıkta bile net bir görüntü avlarını çok kolay fark edebilirler. Yemek konusunda fazla titiz davranmazlar. Maymundan kertenkeleye ya da kaplumbağaya kadar her şeyi avlarlar. Çoğu kedinin aksine jaguarlar ıslak bölgelerde yaşar. Jaguarın en çok sevdiği avlardan biri yağmur ormanlarında yaşayan göbekli domuzlardır. Ama bu göbekli domuzları yakalamak o kadar da kolay değil.

 

   Domuzlar başlarını eğerek yere dökülmüş yaprakları kurcalarken aynı zamanda birbiriyle yakın temas kurmak zorundalar. Göbekli domuzlar aralarında yakın teması sağlamak için sırtlarındaki bir koku bezinden ve çıkardıkları homurtulardan yararlanırlar. Orman, ağaçlar ve uzun bitkiler yüzünden uzun takipler yapmaya elverişli yerler değildir. Sadece şaşırtmaca, hız ve güç ile birleştirilmiş gizli bir strateji hayvanların başarılı bir yağmur ormanı avcısı olmasını sağlar. Ormanın taş örtüsünden zeminine kadar her yer farklı türde canlılarla doludur. Canlı olan yerde ise mutlaka bu canlılarla beslenen yaratıklar bulunur. Zemin seviyesindeki katiller bu canlılar arasındaki en ölümcül yaratıklardır. Bunlar arasında bulunan mızrak başlı çıngıraklı yılan acımasız katillerden biridir. Bu yılan Amerika kıtasında insan ölümlerine yol açan. Sürüngenler arasında ilk sırayı alır.

 

   Yağmur ormanları hayvan ve bitki topluluklarına bürünmüş nazik bir ağdır. Yağmur ormanları o kadar büyüktür ki kendi iklimini kendi yaratır. Bu ormanlara haklı olarak yağmur ormanları denmiştir. Yağmur ormanlarının senelik yağış ortalaması 3000 mm yi aşar. Yağmurun büyük bir kısmı dünyanın en büyük nehrine Amazona akar.

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.       Jaguarların uzun bıyıklarının işlevi nedir?

2.       Jaguarların dişleri bir elmas kaplumbağasının kabuğunu delebilecek yapısında mıdır?

3.       Çıngıraklı yılanlar kokuyla avlarının yerini nasıl tespit eder?

4.       Dünyanın en büyük örümceği nerde yaşar ve hangisidir?

5.       Bir tarantula avının yerini bulmada en çok hangi duyusundan yararlanır?

6.       Taratulalar neden ipek ağ örerler?

7.       Yarasalar suyun altındaki balıkları nasıl avlarlar?

8.       Amazon nehri yunusları yönlerini nasıl bulurlar?

9.       Kemik dili balıkları nasıl bir avlanma stratejisi geliştirmiştir?