ISI, SES, RADYASYON, METEORİT, PARÇACIK YALIKKANLARININ ÖZELLİKLERİ VE LABORATUARLARDA TESTLE GELİŞTİRİLMELERİ BİLİMSEL DÖNGÜSÜ 43 dk

 

            Bu filimde temel olarak yalıtım anlatılmaktadır. En başta ısı yalıtımı ses yalıtımı ve hatta radyasyon yalıtımı anlatılmaktadır. 

            Kaliteli bir yaşam için eskiden beri insanlar yalıtımı uygun şekilde yapmaya çalışmaktalar. Ağaçlardaki mantarları kullandılar. Çamuru kullandılar. Evlerin duvarlarının arasını boş bırakıp tarla atıkları ile doldurdular. Ve git gide gelişen teknoloji ile daha da geliştiler ve ev yalıtımını iyice geliştirdiler. Asıl büyük gelişme ikinci dünya savaşı ile sonuçlandı hükümetler mühimmatların yalıtımı için bilim insanlarını sıkıştırınca ortaya modern yalıtımın temelleri çıktı.

            Şu anda dünyada ısı yalıtımı ses yalıtımı ve hatta radyasyon yalıtımı bile yapılmakta. Genel olarak yalıtım ısı yalıtımı olarak başladı. Isı üç şekilde yayılır: iletim; bu genelde katılarda gözükür katı taneciklerin yoğunlu sayesinde meydana gelen titreşim ile ısı çok rahat ve hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Konveksiyon; bu genelde sıvı ve gazlarda meydana gelir ısınan moleküllerin yükselip yerini soğuk moleküllere bırakması ile gerçekleşir. Işıma; buda gaz ortamlarında meydana gelebilecek bir yayılma şeklidir. Bilim insanları ısının bu yayılma özelliklerini göz önünde bulundurarak yalıtım malzemeleri geliştirdiler.

             Şuan bilim insanları strafordan yapılan şeker plastikleri, aspestos, mineral yün, fiberglas, örümcek yalıtım, gevşek dolum, köpük, çift bölmeli cam, gaz dolu panel gibi… Malzemeler ile en iyi şekilde ısı yalıtımı yapmaktalar. Çoğu insan bu malzemelerden esinlenerek sese karşı yalıtımı da geliştirdiler. Ayrıca uzaya giden araçların meteor parçacıklarının yapacağı çarpmalara karşıda yalıtımı geliştirdiler. Hem uzayda hem de yeryüzünde meydana gelebilecek radyasyona karşıda bu malzemelerden esinlenerek yalıtım yapıldı.    

             Yalıtım malzemeleri birçok teste tabi tutularak piyasaya sürülüyor. Ve bu gelişmelerden dolayı artık her türlü yaşam şekline(uzayda yaşam, suda yaşam, evde yaşam gibi...) dayalı olarak bir yalıtım malzemesi bulmak kolaylaştı.

 

       

 AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

  1. Eskiden insanlar ne tür yalıtım malzemesi kullanırlardı?
  2. Havanın yalıtkanlık özelliği nasıldır?
  3. Yalıtım testleri nasıl yapılır?
  4. Yalıtım malzemelerinin R değeri ne demektir?
  5. Akis odası ne işe yarar?
  6. Anechoic ne işe yarar?
  7. Uzaya giden araçlarda yalıtım nasıl yapılır?
  8. Dalgıç kıyafetlerinde yalıtım nasıl yapılır?
    Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)