Hollywood Filmleri Yıldız Savaşları Filmleri ve Bilimsel Çalışmaların Benzetim ve Eşleştirilmesi

    İnsanların sırtlarına takıp kullandıkları roketler film yapımcılarının ve mucitlerin hayallerini süslüyor.  Genelde bilim kurgu filmlerinde de roketler çokça kullanılır. Ama bu roketin eksiği de bir o kadar büyük. Çünkü onunla yolculuk 30.saniye sürüyor.

    Kişisel hava taşıtı her zaman insanoğlunun hayali olmuştur. Springtail güçlendirilmiş kaldırma aracı denilen araç türünün ilk örneğidir. Springtail bir sırt çantası gibi sırta bağlanır. Uçmak için gücü artırılır ve havaya yükselir. Springtail aracının üzerinde kontrol kolu ile yön ve yükseklik ayarlanır. Springtail saatte 160 km. hız yapabilir. Dragonfly ise saatte 480 km. hız yapabiliyor. Dragonfly dikey kalkış yapabilme özelliğine sahip.

    Uzayın keşfi çalışmaları uzun süre hükümetin programları dâhilinde yürütüldü. Lakin günümüzde her şey değişti. Uzay kovboyu Bört Rutan aracı ile yörünge altı yüksekliğe ulaşarak ilk isyanı başlattı. İkinci isyanı ise Elon Musk başlatır. Dış uzaya ulaşmayı hedefler. Dış uzaya ilk özel roketi fırlatarak Bört Rutan’ı geride bırakmak ister. Bu roketi fırlatmak Elon Musk’a 6 milyon dolara mal olur. Roketlerde yakıtın bulunduğu yerde ‘fan’ denilen araç bulunmalıdır.

    Casus uçaklar ilk kez 1964’ havalandırılmıştır. Bu uçaklar saatte 3500 km. hız yapabilir. Bu uçaklar yapılmış en hızlı uçaklardır ve 40 yıldır daha hızlısı yapılamamıştır.

    Hem iç uzay hem dış uzay uzay kovboylarına bilinmeyen güzellikleri vaat ediyor. Graham Hawkes dünyaca ünlü bir mühendis, mucir ve maceraperesttir. Hawkes asıl bilinmeyenlerin dalgaların altında yattığına inanıyor. Hawkes’in amacı okyanusun en derini olan Mariana çukuruna inmektir. Bu çukur 11.000 metre derinliğindedir.

    John Yuhas’a 6 yıl önce beyinden çalışan istemli kaslara giden iletişim hatlarının zarar gördüğü bir nörolojik hastalık teşhisi konuldu. Bu tür hastalara dengeyi sağlamak için özel sandalyeler icat edildi. Bu tür sandalyeler o hastaların daha rahat ve daha özgüvenli hareket etmelerine vesile oldu.

   İcat edilen skycar’lar yüksek performanslı uçaklara benzerler. Saatte 480 km.lik hız yapabilir. Kapasitesi dört kişiliktir. Dikey iniş ve dikey kalkış özelliğine sahiptir.

   Washington üniversitesindeki bilim adamları manyetik ışın teknolojisini geliştirmeye çalışıyorlar. Patlamamış bombaların imha edilmesi dünyanın en zor işidir. Bu işi insanlar değil günümüzde icat edilen robotlar yapıyor. Bu robotlar Afganistan’da ve Irak’ta kullanıldı. Bu robotlar askerlerin yollarda daha güvenli hareket etmelerine vesile oluyor. Askerler için icat edilen giysilerde bilgisayarlı özelliğe sahip. Askerin gözlükleri robotun gördüklerini görmesine imkân sağlıyor. Bu giysi askerlerin birbirleri ile iletişimde bulunmasını sağlıyor. Yıldız savaşlarının çoğu robotlarla gerçekleşir. Yıldız savaşlarındaki en önemli argüman güçtür.

   Yıldız savaşlarındaki Ceday şövalyeleri gibi Shaolin keşişleri de 1000 yıldan uzun süredir barışın koruyuculuğunu yapıyor. Shaolin keşişlerinin lideri bilgisini kuşaktan kuşağa aktarıyor. Shaolin manastırı bir savaşçılar manastırıdır. Shaolin keşişleri yüzyıllardır Budist bir yaşam sürüyor ve kung-fu eğitimi alıyorlar. Onlar için felsefe ve dövüş sanatları birdir, birbirinden ayrılmaz. Shaolin kung-fu’su mükemmelliğin peşindedir ve huzura ulaşma yoludur. Bu sanatta manevi eğitim çok küçük yaşta verilmelidir. Shaolin savaşçısı olmak için 11 şart vardır. Shaolin savaşçısı bir kedi kadar zarif olmalıdır. Shaolin savaşçısı bir kaplan kadar atılgan olmalıdır. Shaolin savaşçısı bir ejderha gibi adım atmalıdır… Vs

   Lazer savaşları son 50 yıldır bilim kurgu yazarlarının en sevdiği sahnelerden olmuştur. Peter Bitar yıldız savaşlarından ilham alarak öldürmeyen silah icat eder. Peter Bitar aynı zamanda saldırganı geçici olarak kör edebilen yönünü bulmasını engelleyen bir lazer silahı da icat eder. Sonuç olarak Ceday şövalyeleri Shaolin savaşçıları gibi barışı koruma adına hiç yılmadılar.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.      Kişisel jet roketlerinin en büyük sınırlılığı nedir?

2.      Springtail’in gücü ne ile kontrol edilir?

3.      Roket araçlarında yakıtın olduğu yerde neden ‘fan’ denilen araç bulunmalıdır?

4.      Dragonfly ile Springtail araçlarının arasındaki fark nedir?

5.      Dragonfly dikey kalkış yapabilme özelliği ile hangi araca benzer?

6.      Uzayın keşfinde insanlar tarafından ilk isyanı kim başlatır?

7.      Casus uçakların özellikleri nelerdir?

8.      Graham Hawkes’in okyanustaki amacı nedir?

9.      Washington üniversitesindeki bilim adamları ne üzerine ve ne amaçla araştırma yapmışlardır?

10.    Yıldız savaşlarının temel hedefi nedir?

11.    İnsana benzer şekilde icat edilen robotlar ne amaçla kullanılır?

12.    Günümüzde patlamamış bombaların imha edilmesinde ne kullanılır?

13.    Shaolin kung-fu’sunun özellikleri nelerdir?

14.    Shaolin keşişlerinin seçtiği yaşam tarzı nedir?

15.    Pilotsuz hareket edebilen ve 35 saat havada kalabilen uçağın adı nedir?

16.    Kung-fu sanatı neden çok küçük yaşta verilir?

17.    Shaolin savaşçısında aranan 11 şart nelerdir?

18.    Yıldız savaşlarında Ceday’lar neyin sembolüdür?

19.    Shaolin keşişleri neden egzersizlerde çiğ enerjilerini kullanırlar?

20.    Shaolin keşişleri için denge ve konsantrasyonun önemi nedir?

21.    Teknolojinin zararlı tarafları nasıl olumlu hale dönüstürürlür?

22.    İnsanlar savaşlarda insan kaybını azaltmak için ne yöntemler geliştirmiştir?

23.    Üç boyutlu görüntüler tıpta ne amaçlı kullanılır?

24.    Afganistan ve Irak’ta hangi çeşit robotlar kullanılmıştır?

                                                                                              TÜRKAN ÖZARAZ

                                                                                       BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ

                                                                                                  07010002004