Teknoloji Adımları
Gökhan Tok
NANO TEKNOLOJİ KULLANAN ÜRÜNLER
Günümüzde en çok konuşulan bilimsel gelişmelerden kimileri de nanoteknoloji üzerine. Bu teknolojinin uygulama alanlarının ne olacağı konusunda çeşitli fikirler atılıyor ortaya. Bilimsel yenilikleri, daha çok gündelik yaşamımıza girdi­ğinde fark ediyoruz. Bu nedenle nanoteknolojİnin gündelik yaşamımızda nasıl yer edineceği konusunda değişik görüşle­ri bilmek ilginç oluyor. Sözgelimi, nanoteknolojinin tıpta mucizeler yaratacağı söyleniyor. Havayı ya da suyu temizlemek­ten, uzay asansörü yapmaya dek birçok alanda nano ürünlerin kullanılabileceği varsayılıyor. Bununla birlikte ortaya atı­lan fikirlerden kimileri sanki fazla havada kalıyor gibi. Gelecekte nano ürünlerin hangilerinin hayatımıza daha fazla etki edeceğine, hangilerinin uygulanmasının çok da olanaklı olmadığına ilişkin bir değerlendirme yapılmış. Bu değerlendirme bizim ileriye bakışımıza bir yön verebilir:
nt-1.jpg
Leunesse Yaşlanmayı Geciktirici Formülü
"Leunesse Anti-Aging Formula" adıyla piyasaya sürülen cilt kremleri, deriyi beslediği ve nano parçacıklar sayesinde bakım yaptığı iddiasında. Ne var ki bu cilt kreminin, en küçüğü 400 nanometre olan parçacıkları, nano olabilmek için çok büyükler, (genellikle 100 nanometre ve aşağısı nano ürün olarak kabul görüyor) Yine de bu nanobakım ürünleri derinin en derin noktalarına kadar etki ediyor ve besliyor.
Nano-bakım Oturma Yastıkları
Artık çocuklar ellerinde meyve sularıyla evin içinde dolaşıp, en sevdiğiniz yastığın üzerine tüm bardağı döktüğünde paniğe kapılmanıza, sakinleşmek için yatıştırıcı haplar alanıza gerek yok. Çünkü moleküler boyutta sıvıların içine işlemesine izin vermeyen fiberlerden yapılmış yastıklar, bu sorunu gelecekte ortadan kaldıracakmış gibi görünüyor.
değil
Bakteri ve Mantar Oluşumunu Önleyen Buzdolabı
Eğer siz de stafilokok (küre şekilli bakteri) ya da koli basili gibi mikroplardan arınmış bir alet istiyorsanız içinde gümüş katmanlar bulunduran buzdolaplarından kullanabilirsiniz. 1 nanometre boyundaki gümüş, bakterinin içine giriyor, büyümesini ve çoğalmasını engelliyor. Böylece dolabın içine konan yiyeceklerin neredeyse ilk günkü tazeliklerinde saklanması mümkün oluyor.
nano
Mutfak Seramikleri
Eğer mutfaktaki evyenizin yemek artıklarından ya da başka nedenlerden dolayı mikrop yuvasına döndüğünü düşünüyorsanız onları deterjanlarla silmekten daha etkili bir yol var. Nano teknoloji ürünü olan mutfak seramikleri bu konuda sizin için uygun olacaktır. İçine gümüş iyonları işlenmiş seramikler, bakterilerin gelişmesini ve çoğalmasını engelleyecek, böylece mutfağınızda güvenli bir ortama sahip olabileceksiniz.
Değil
BİLİM ve TEKNİK 26 Aralık 2004
Teknoloji Adımları
nt-2.jpg
Soğuktan sıcak bir ortama girdiğinizde gözlüklerinizde oluşan buğudan rahatsız oluyorsanız nanoteknoloji yardımınıza koşuyor. Normal ya da kar gözlüklerinin üzerine eklenen 10 nanometre kalınlığındaki bir tabaka nemi emiyor ve buğulanmayı önlüyor. Benzer bir uygulama alanı da banyo aynalarının buğulanmasını önlemek için kullanılabiliyor.
Pencere Berraklığı
Otomobillerin ön camlarının berraklığını koruması ve görüşü engellememesi için nanofilmle kaplanması oldukça yararlı olabilir. Böylece yağmur, kar, buz, böcek çarpması hatta kuş pislemesinin neden olduğu lekelerin önüne geçilebilir. Tıpkı arka camlardaki rezistanslar gibi cama yapıştırılan bu sistem sürücüye temiz bir görüş sağlıyor.
PASAPORTUNUZU "DOWNLOAD" EDEBİLİR MİYİM?
nt-3.jpg
1) Pasaport almak için yapılması gerekenler, dünyanın her yerinde hemen hemen aynıdır. Devletin istediği belgeleri doldurursunuz, vesikalık fotoğraflarınızı verir ve pasaport ücretini ödersiniz. Kısa süre sonra pasaportunuz elinizdedir.
2) Yeni kullanılmaya başlanacak pasaportların standart görünümlerinden biraz daha farklı olması ve üzerlerinde bir mikroçip taşıması planlanıyor. Pasaport üzerine yerleştirilecek hafıza çipinin, bir de kablosuz antenin yardımıyla yeni nesil pasaportlar kullanılabiliyor olacak. Hakkınızda kişisel bilgilerin depolandığı ve sıkıştırılmış bir resminizin yer aldığı çipin ömrü 10 yıl. 64 KB bilgi depolayabilen yeni nesil pasaportlar yolculuklarda karşılaşabileceğiniz her türlü koşulda belgelerinizin yıpranmadan korunmasını sağlayacak.
nt-4.jpg
3) Bir gümrüğe ya da başka herhangi bir kontrol noktasına ulaştığınızda mikroçip üzerine yazılmış bilgileri kaydedip, okuyabilecek bir bilgisayarla kontrol işlemi tamamlanabilecek. Bilgisayarda bulunacak ve yüzünüzü tanımaya yardımcı olacak bir yazılım, görevlilerin işlerini kolaylaştıracak. Burnun genişliğinden göz çukurlarına kadar yüzünüzün değişik biçimlerini, pasaporttaki fotoğrafla karşılaştırarak kontrol eden yazılımlarla pasaport güvenliğiniz de sağlanmış olacak.
4) Bu pasaportların daha etkin kullanımları da söz konusu olabilir. Dijital bilgileri veritabanıyla karşılaştırarak sözgelimi, kuşkuluları, aranan teröristleri bu pasaportlar yardımıyla tanımlamak çok daha kolay olacak.
Aralık 2004 BİLİM ve TEKNİK