Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı                                  Van Gölü Havzası Sanal Herbaryumu

FEN TEKNOLOJİ VE TOPLUM Ders Notu (2006), FTT Beyin Fırtınası Soruları - ÖZEL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ I DERS NOTU Doç.Dr.Nasip DEMİRKUŞ (Ocak 2006)

LV.Süper Bilgisayarla Oynanırsa Satrançta:dost doğru ilk 5 hamlede kaç doğru açılış kombinezonu vardır? Buna dayanarak;beyaz hep doğru oynarsa, siyahta hep doğru cevap verirse kaç oyun kombinezonu var? Neticeler ne olur?

C.55: 16nın 5li konbinezonu alınırsa sonuç 4368 çıkar. Dolayısıyla 4368 hamle sonucunda süper bilgisayar insan beynine yenilir.   Abdulkadir SÜRÜCÜ
C.55: Bunu denemek lazım.  ALİ ATEŞ
C.55: santraç bilmiyorum.ÜMİT ARAT
C.55: Bilmiyorum. Ömer kurt
C.55: 2 tane doğru hamle kombinezonu var e2e4 ya da atlar. Netice beraberlik olur. (Nesim SÜRER)
C.55: Kaç kombinezon olduğunu bilmiyorum. Bir oyun kombinezonu olduğunu düşünüyorum . kazanan olmaz. Naciye Develer.
C.55: Hiçbir fikrim yok. Gülen Karakuzulu
C.55: Oyun hiç bitmez . HÜSEYİN KÖYSU
C.55: Santranç oynamayı bilmiyorum .ama her zaman doğru ve her zaman yanlış olunmaz. Tek kavramın olması her zaman  yanlıştır. İyi olmadan kötüyü bilmek mümkün değildir. Fakir olmadan zenginin hiçbir değeri yoktur.(Kamuran Anar)
C.55: Bu bana neyi çağrıştırdı biliyormusunuz.? Biri iyilik yapar ve yaptığı iyilik karşılığında hep iyilik görürüse  ne kadar güzel bir durum ortaya çıkar. Netice oldukça olumlu olur düzen huzur üzerine kurulur.(Sinan GÜNEŞ)
C.55: Bu soruya cevap verebilmem için öncelikle satranç öğrenmem gerekir. (E.Altun)
C.55: Bu  soruyu bilemedim [Mehmet şahin]
C.55:  Sanırım berabere sonuçlanır. ÖZER ESATOĞLU
C.55: Süper bilgisayarlarla oynanırsa ilk hamlede ilk doğru açılış yapılırsa beş hamlede de yine beş doğru açılış kombinazonu vardır.Bu önermenin cevabı ancak doğruya doğruysa sonsuz olur.
HÜSEYİN YARDIM
C.55:İyi satranç programları bugün otuz yarım hamleye kadar önceden hesaplanıyor ama yanlış yolda gidiyorlarsa da bunun farkına varmaları ve  daha iki yarım hamleden sonra başka anternatife baş vurmaları gerekiyor.Yazımlar bunun için ön planda en iyi ağı olanağı arayan ve uygun yolu seçen A.L.E.H.A-Beta logaritmasını ve de NULL-MUVE yönetimini kullanıyor.
Şükran DURMAZ
C.55:Bilmiyorum. Tahminen 5 hamle vardır. Beyaza siyah hep doğru cevap verirse ve beyazda hep doğru hamle yaparsa sonsuzluğa gider. (BURHAN YAVUZ)
C.55: Bence  durumda yani beyaz hep doğru oynayıp siyah hep doğru cevap verirse bu oyunun sonu olmaz. Netice oyun uzadıkça uzar. Bir sonuç çıkmaz.
Fatih DANIŞMAN
C.55: Bu soru ile ilgili bir yorum yapamıyorum. Seda YAZLIK
C.55:kötunun düşmanısır daha iyide iyiynin düşmanıdır. Her zaman bir üstün hamle vardır enkötü hamle pat tır.MUSTAFA POLAT
C.55:Burada tek tek sıralanan hiçbir kavramın tanımı ben bugün yerinde görmüyorum. Ben şahsen bu kavramlarla karşılaştığımda hemen olay mahallini terk ederim. Çünkü bence ilkel çağdan bu yana şimdiye kadar kaybedilen bütün insanların ölümünden bu kavramlar suçludur. Bunu bilerek benim bu kavramlarla hiçbir paragraf kurmak istemiyorum. Diyeceğim tek şey şu. Bu kavramların yan yana gelmesine izin vermemeliyiz.
ÖMER KURT
C.55:Bu soruyu Hayati Çavuş ve Ekrem Savaş hocalara sormak lazım. Eyüp YILDIRAK
C.55:iyi kötunun düşmanısır daha iyide iyiynin düşmanıdır. Her zaman bir üstün hamle vardır enkötü hamle pat tır. RACİ TOKAR
C.55:5 hamlede  5 doğru açılış kombizeno vardır. Netice sonsuz sayıda kombinezon olur. Adem KILIÇ
C.55:Santranç oynamayı bilmiyorum Ama şunu söyleyebilirim. Beyaz hep doğru oynarsa siyahta hep doğru cevap verirse sonsuza kadar devam eder bu oyun diye düşünüyorum. EMRE ÇOBAN
C.55: bu durumda tek doğru kombinezon vardır oda beraberliktir.. KENAN ÖZCAN
C.55:Yorum yapamıyorum.(NÜKHET DAYSAL)
C.55:iyi kötunun düşmanısır daha iyide iyiynin düşmanıdır. Her zaman bir üstün hamle vardır enkötü hamle pat tır.
VOLKAN TÜRKMENOĞLU
C.55:bu insan zihniyle sınırlıdır. Yanı sinirsiz. Cengiz ÖZHAN
C.55:Berabere kalır.(barış karaş)
C.55:Bilemiyorum.Sibel AZİZOĞLU
C.55:Süper bilgisayarla Satranç  oynanırsa beş hamleyi bir milyar hamle yapılması gerekir.Usta oyuncuların süper bilgisayara yenilmelerinin sebebi üçten fazla hamle yapamamalarıdır. (f.ağgün)
C.55:sayısız hamle yapıla bilinir fakat sonuçta skor eşit biter. (Özcan ÖZCAN
C.55:Bu  soruyu bilemedim   yunus gencel
C.55:Süper bilgisayarla oynanırsa her hamlede her zaman doğru bir açılış yapılırsa ilk beş hamlede de beş açılış kombinazonu olur. Bu  yaklaşıma göre her doğru hamleye hep doğru cevap verilirse bu oyun sonsuza kadar devam edecektir. Ve bu oyunun sonu gelmeyecektir.
MAKSUT SAYÇİÇEK
C.55:Süper bilgisayar hakkında bildiğim; çok hızlı işlem yaptığı ve  0-1’li sisteme değilde 0-1, 1-0, 1-1’li sisteme dayalı olarak çalıştığıdır.Fatma KOYUNCU
C.55:Herhalde 200 tane açılış hamlesi yapılabilir. Eğer beyaz hep doğru oynar ve siyah hep doğru cevap verirse neticede en önce ve en hızlı başlayan, düşünen kazanır veya beraberlik söz konusu olabilir. (Özkan güçin)
C.55:her iki tarafında her hamlesini doğru sayarsak  oyun sonsuza kadar sürer .Metin KUZU
C.55:Beyaz hep doğru oynarsa ve siyahta hep doğru cevap verirse sonsuz sayıda oyun kombinezonu vardır. Netice beraberlik olur. (İhsan GİZLENÇ)
C.55:5 hamlede 10 tane kombinezon oluşur  siyah taş ve beyaz taş hep doğru hamle yaparsa oyun bir yerde kilitlenir.(M.ŞAHİN)
C.55:Oyun berabere biter. .(Semra SÜPHANDAĞI)
C.55:Hiçbiri hata yapmaz ise beraberlikle sonuçlanır. (Yüksel ERİBOL)
C.55:süper bilgisayar insan elinden çıktığı için süper bilgisayarın yapacağı her hamleye doğru karşılık verilmesi ve binlerce kombinazyondan sonra süper bilgisayarla oynayan insanın yeni bir kombinazyon üretmesi olanaklıdır ve bu durumda süper bilgisayarın yenilmesi mümkündür. (Ferhat ÇEPER)
C.55:Bu bilgisayarı yapan kişinin insiyatifine bağlıdır. (Ümran ARVAS)
C.55:Oyun olmaz kilitlenir. (Sevil GÜLEŞÇE)
C.55:bence net.ce sonsuza kadar devam eden bir oyundur.. (Tuncay DEMİRADAM)
C.55:beyazın ilk beş hamlede yapacağı atak siyahın işini zorlaştıracaktır.Çünkü erken kalkan yol alır acele eden maçı alır. (Emine TİMUR)
C.55:Oyun hep doğru oynanma şeklinde sürüp gider. (Nazlı Gül KUBBA)
C.55:İlk beş hamlede hepsi doğru ise beş kombinezon oluşur. Sonuçta oyun mat olma durumu olmaz beraberlik söz konusudur. (Serdar DEMİR)
C.55:Beyaz hep doğru oynarsa siyah da hep doğru cevap verirse sonsuz tane oyun kombinezonu olur. .(Tuba Seda RONAER)
C.55:Hep beraber kalır (Mehmet Hüznü AKKURT)
C.55:Sonsuz kombinazyon olur. Eğer sonuç istenirse oyun pattır. (Sultan YANIK)
C.55:Berabere kalınır. Ancak oyuna kim önce başlamışsa ilk hata da bu noktada ilk yapan önemlidir. Bu  böyle devam eder. Diye düşünüyorum. (Sevcan ÜLKÜ)
C.55:Bu soruyu Garry Kasparov’a sormak lazım. (Özdemir HINIS)
C.55:Beş hamlede doğru olursa kombinezonu beş olur.her iki taraf hep doğru hamle yapılırsa dengesizlik olmayacağından oyun berabere biter. (Mustafa SOYALP)
C.55:Berabere biter. (Abdurrahman ZEBEK)
C.55:PAT olur herhalde.. (Hayrullah Kuşman)
-bu durumda tek doğru kombinezon vardır oda beraberliktir.. (Ümmetullah DEMİR)
C.55:OYUN KİTLENİR(Sultan ERDEM)
C.55:Pat olur. (Murat ÇİFTÇİ)
C.55:Satranç’ı bilmem ama anladığım kadarıyla hep doğru oynanırsa oyun bitmez yani pat olur. (İlhan POLAT)
C.55:bu durumda tek doğru kombinezon vardır oda beraberliktir.. (Ahmet Özkan TURHAN)
C.55:ilk oyunda oyun kitlenirdi. (Gencehan EROL)
C.55:bence oyunda siyah ve beyaz taşlar birbirini karşılayan doğru hamleler yaparsa oyunu başlatan eli alır. (Özlem ARSLANBOĞA)
C.55:Açılış kombinezonlarının doğruluğu hamlelere bağlıdır.Sabırlı olup ilk hamleyi doğru oynayan oyunu kazanır.Her iki taraf da doğru oynarsa kısır döngü olur çünkü hiçbir taraf da kaybetmeyi göze alamıyor.Bir taraf pes etmeyinceye kadar bu oyun sürer gider. İLHAN ARAR
C.55:Bu daha çok kombinasyona giriyor.Ama galiba berabere kalır diye düşünüyorum. M.Vasfi YURĞUN
C.55:Matematiksel mantıktan gidersek 10 kombinezon olur.   Rukiye DOĞAN
C.55:Bilgisayarla satranç oynayan bir zekanın yapacağı hamleler ancak o kişinin önceki deneyim ve oyunu oynayabilme kapasitesiyle ilgilidir. Her iki tarafında zor da olsa yapacağı hata veya iyi oynamasıyla biri mutlaka galip gelecektir. . (YILMAZ CAN)
C.55:Santranç oynamayı bilmiyorum Ama şunu söyleyebilirim. Beyaz hep doğru oynarsa siyahta hep doğru cevap verirse sonsuza kadar devam eder bu oyun diye düşünüyorum. Mahmut KARA
C.55:Bana göre oyun berabere biter. Çünkü, beyaza siyah hep doğru cevap verdiğinden oyun pat olur. Muhittin Demir
C.55:Beyaz hep doğru oynar, siyah da hep doğru cevap verirse oyunda hiçbiri mat olmaz. Ama oyun böyle de sürmez. Muhakkak biri mat olur. (KEZİBE ÖZDEL)
C.55:Satranç oynamayı bilmediğim için bir şey yazamayacağım. BELKIS AYDIN    
C.55:Satranç bilmediğim için bu sorunun cevabı ne olur bilemiyorum.       LEYLA KIZILYILDIZ
C.55:Satrançla hiçbir alakam yok . OSMAN ÇELİK
C.55:Beş hamle sırasında beyazın ilk hamleyi atarak karşılığında siyahın da doğru hamleyi oynaması bu oyunda karşılıklı mat etmeye yada hamle yapamayacak konuma düşmeye neden olabilir.Yani taşlar aynı sonucu vereceği için pata olabilir. (SERVET AKAY)
C.55:Bahsedilen oyunda yani satrançta beyaz hep doğru oynayıp, siyahta hep aynı şekilde doğru cevap verir ise oyun pat olur. Yani bir süreden sonra oyun tıkanır oynanamaz hale gelir. ( Emrah GÜRCAN )
C.55:Kafa böyle matematik sorularına çalışmıyor. Bir de satranç bilmiyorum.Hep aynı sürer Kazım KOÇ
C.55:Beyaz ve siyahın hep doğru oynaması neticesinde oyun bir sonuca varmadan bir noktada kilitlenir herhalde. Cahit AYYILDIZ
C.55:Oyun hangi oyun nasıl oynanılıyor bilmiyorum eğer iki kişide 5 hamle yapıyorsa 10 doğru cevap olur. Kimse kazanamaz. Saadet POLAT
C.55:Bu kombinezonu hesaplamak biraz zor ama oyun hep doğru hamleyi yapmaya yönelik olursa oyun pat olur. M.Emin ERDEM
C.55:satranç oynamayı bilmiyorum kombinasyonlarını hesaplayabilen bir insan varsa süper bilgisayara ne gerek vardı. Serkan KÖROĞLU
C.55:Kaç kombinezon olur bilmem ama oyun sonunda pat olur Yusuf ATEŞ
C.55:Satranç oynamayı bilmiyorum hocam! Ama, bir tahminde bulunabilirim. Eğer, ilk doğru hamleyi beyaz yaparsa; siyahın ilk hamleyi doğru veya yanlış yapması önemli değildir. Önemli olan, beyazın ikinci doğru hamlesine karşı, siyahın verdiği doğru veya yanlış hamledir. Eğer siyah bu durumda yine doğru hamleyi yaparsa; oyun ya hiç bitmez; ya da o anda biter. (AYTAÇ BİLDİRİCİ)
C.55:beyaz kazanır çünkü oyunun sonunda oyun sınırsıza gider siyah pat olur. Celal EŞSİZ
C.55:İlk hamle için 10 hamleden biri seçilir. Eğer bunlar arasında diğer taşların oynamasına olanak sağlanacak hamle varsa 2. hamle için 14 farklı seçim yapılabilir.3. hamlede 15, 4: hamlede 16 farklı seçim yapılabilir.bunlar arasında oyun stratejisine bağlı olarak birbirini etkileyebilecek her hangi bir doğru hamle yapılabilir. Oyun  kişiye bağlı olduğu için kesin doğru hamleden bahsedilemez. Beyazın doğru hamlesine karşı,siyahın doğru cevabı durumunda da bir kişinin kendi kendini yenebilme olasılığıyla eş değer olur diye düşünüyorum. İ.Halil KAYA
C.55:Satranç biliyorum ama kendimi o kadar geliştirmiş değilim. M.Can ÖZBAY
C.55:Beyaz hep doğru oynarsa siyahta hep doğru cevap verirse oyun pat olur. . A.Vahap ASLAN
C.55:doğrusu hocam sizin de insanı siyah ve beyaz diye ayırmanızı hayretle karşılıyorum. Ayrıca soruyu tam olarak anlamadım. İsmail AYDOĞDU
C.55:Beyaz hep doğru oynarsa, siyahta hep doğru cevap verirse bu oyun hiç bitmez. Zeynep KORUCU
C.55:5!Lik bir kombinezon vardır. Beyaz hep doğru oynarsa siyahta hep doğru cevap verirse oyun bir noktada tıkanır. Yani oyun pat olur. (M.Emin Aras)
C.55:Oyun hiç bitmez. Sıracettin ADIGÜZEL
C.55:Oyun kitlenir. Sonsuz oyun konbinazyonu olur. A.Hekim KUTLUK
C.55:5 hamlede 5!’lik bir açılış kombizenonu olur. Beyaz hep doğru oynarsa, siyah da hep doğru cevap verirse oyun bu durumda beraberlikle sonuçlanacaktır. Bu başka alternatifi olamaz. (Yahya TORİ)
C.55:Fikrim yok Fuat TANIŞIR
C.55:Santraçtan anlamadığım  için cevap veremiyorum. Aytekin DAŞBURUN
C.55:Beyaz hep doğru oynarsa, siyahta hep doğru cevap verirse oyun tıkanır. Herhalde netice diye bir şey olmaz. Hamdullah KUŞMAN
C.55:Satranç oynayamadığım için yorum yapamıyorum.Zeki ASLAN
C.55:Hep iyiler  yada kötüler kazanmamalı oyunda. Siyah hep yenerse  o  oyunun bir  anlamı olmaz, beyazda istek, çaba, mücadele isteği kalmaz. Doğanın  kanunu vardır ki; bu iyilerinde  başarılı olabileceği,siyahın da kazanabileceği , başarılı olabileceği  gerçektir.Semiha EROL