BBiyoloji Eğitimi Anabilim Dalı                                  Van Gölü Havzası Sanal Herbaryumu

FEN TEKNOLOJİ VE TOPLUM Ders Notu (2006), FTT Beyin Fırtınası Soruları - ÖZEL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ I DERS NOTU Doç.Dr.Nasip DEMİRKUŞ (Ocak 2006)

XXVIII SORU:Sevgi nedir? Kaç Çeşit Sevgi Vardır? Aşırı sevilerek büyüyen insanlarda hangi zafiyetleri olasıdır? Sevgi hangi koşullarda dezavantajlıdır.

C28:Sevgi ilgi duymaktır, birileri için yanmaktır.Bazen bir zaaf,bazen bir erdemdir. Sevgi sadakattir,içten samimiyet ister.Bazen ulaşılması istenen en güzel noktadır.İnsana duyulan , doğaya duyulan,Allah ve peygamberine duyulan sevgi çeşitleri vardır.
VOLKAN TÜRKMENOĞLU
C28:Sevgi;içten gelen bazen karşılık beklenen bazen karşılıksız bir duygudur sevginin aile sevgisi ilahi sevgi aşk gibi türleri vardır.sevgi fazlalığı en başta şımarıklılığa neden olur.ÜMİT ARAT.
C28:Sevgi ruh hali olarak mutlu olmaktır. Eğer mutluluk yoksa sevgiden bahsetmek zor. Bir çok sevgi vardır. Ancak en baki olanı Allah sevgisidir. Haşa Allah olmadığımızdan fazla sevilmek bize yaramaz ve şımarmaya başlarız. Sevgi tadında güzeldir. Ne çok ne de az. (Nesim SÜRER)
C28:Sevgi bazen bir ilahi güce bazen insana bazen anneye veya benzeri nesne ve olaya duyulan aşktır. Birçok çeşit sevgi vardır.  Aşırı  sevilerek büyüyen insanlar da sürekli bir bağlanma yaşanır. Sevgi karşılık beklerken yapıldığında dezavantajlı olur. . HÜSEYİN KÖYSU
C28:Sevgi alışkanlıktır, bağlılıktır, özveridir. Sevginin birçok çeşidi vardır. Anne , baba, arkadaş sevgisi…. Aşırı sevilen insanlar olumsuz durumlara karşı daha dirençsiz , güçsüz ve çok duygusal olurlar . sevgi her şeyi aşırı sevmede dezavantajlıdır. Gülen Karakuzulu
C28:Sevgi karşılıklı bir alışveriştir.Sınırları zorlamaz.Birçok sevgi çeşidi olabilir.Anne sevgisi, çiçek sevgisi, arkadaş sevgisi …İnsanın herkesi ve her şeyi sevdiğini düşünmesi dezavantaj olabilir. Naciye Develer
C28:Sevgi : bir veya birden çok kişiye olan sadakatliliktir.eşyaya ,nesneye hayvana duyulan yakınlıktır. Yada bağlılıktır. İki türlü sevgi vardır. 1: Allah sevgisi( gerçek sevgi)
2: kulara ve diğer canlılara olan sevgidir.(sanal sevgi).   Aşırı sevilerek büyüyen insanlarda kuşu ve utangaçlık duygusu oluşur. Sevgi bazen körelir, gerçek dünyadan kendini soyutlar. İşte ozaman  da dez avantajlı konuma düşer ve maça bir sıfır yenik başlar.(Kamuran Anar)
C28:Sevgi  karşındaki kişiye göstermiş olduğun hoşgörü, değerdir. Tabii olarak yapılan sevgi davranışı yerinde olmalı,aşırıya kaçılmamalı. Kişiyi şımartacak onu kendisi olmaktan çıkaracak kadar sevgi kötü sonuçlar çıkarır.Sevgi menfaat için olmamalı sevgi gerçek, kalpten olmalıdır. (Sinan GÜNEŞ)
C28:Sevgi;Dünyayı döndüren bir güçtür.Çeşitleri:Tanrıya duyulan sevgi,vatan sevgisi,evlat sevgisi,aileye duyulan sevgi,doğaya,hayvana,mesleğe duyulan sevgi,sevgiliye duyulan sevgi,insan sevgisi... olabilir.Aşırı sevgiyle büyüyen insanlar ben merkezli olabilirler ve başkalarının sevgisini kullanma eğilimi geliştirebilirler.Sevgi karşılıksız olursa dezavantajlıdır. (Emrah ERTÜRK)
C28: Sevgi, koşulsuz bağlılıktır. Sevgi çeşitleri, doğa ve doğa ötesini baz alırsak sayılamayacak kadar çoktur. Örneğin, ana-baba sevgisi, Allah sevgisi aşırı sevilerek büyüyen insanlar, etrafındaki insanlara daha olumlu bir gözle bakarlar ve etraflarına sevgi tohumları ekerler. Fakat aşırı derecede sevgi insanların gözünü kör edebilir. Örneğin: Cinayet işlemiş bir çocuğun, annesinin çocuğuna olan sevgisi. (E.Altun)
C28:Sevgi, insana haz veren bir duygudur. Sevgi , İnsan , Allah , Vatan , Bayrak vb şımarık yetişirler. Aşırıya gidilince dezavantajlıdır. [Mehmet Şahin]
C28:  Sevgi insanın içinden gelen  kıvılcımın dışarıya yansımasıdır.sevgiyi bilimin yerine koyarsak negatif sonuç elde ederiz ÖZER ESATOĞLU
C28: Bence sevginin tanımı yoktur.Sevgi çeşidi diye bir şey olamaz, çünkü sevgi bir tekdir. insan ne hissederse odur. HÜSEYİN YARDIM
C28: sevgi aşktan farklı olarak genelde hayatımızdaki her şeye karşı hissettiğimiz olumlu duygulardır. Aşırı  sevgi bağımlı bir kişiliğe sebep olur. Hep birilerine muhtaç duyarlar. Aşırı olan her sevgi dezavantajdır.    -DERYA TOPDEMİR
C28:İnsanı insan yapan, taşlaşmış kalpleri dirilten yüce bir duygudur. İnsanın kalbinde kopan ırmak gibi coşup akan , karşılık beklemen verilen sevgidir. Diğeri ise sadece iki dudak arasında çıkan kalple ilişkisi olamayan menfaat icabı sevgidir. Aşka dönüştüğü zaman yerine göre dezavantajlıdır.(ALİ ATEŞ)
C28:HAZZIN ÇEŞİTLLİĞİDİR.SAYILMAYACAK KADAR ÇOKTUR.ÇÜNKÜ HERŞEYE HAZ DUYMAK OLAĞANDIR. KISKANÇLIKVE ÖZ GÜVEN EKSİKLİĞİNİ DOĞURUR. .(KADİR TAŞ)
C28:Sevgi, insanı bir şeye ve kimseye karşı bağlayan ve uğrunda her türlü özveride bulunmaya yöneten duygu.Şükran DURMAZ