Projenin Adı:Medya Ortamında Bulunan Biyolojiyle İlgili Çeşitli Bilimsel Filmlerin İncelenmesi

Proje Yürütücüsü;Müge TEKİN

Proje Danışmanı;Prof. Dr. Nasip DEMİRKUŞ

Proje İçin Harcanması Planlanan Zaman(toplam ders saati) 14 X4 saat =56 Saat

Giriş
;Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Anabilim Dalı Materyal Geliştirme Odasında hazırlanan ve Nadidem ve Biyoloji Eğitimi web sitelerinde halen internette yayınlanan  yaklaşık  205,5 Gigabayt (yaklaşık 342 saatlik 500 filimlik arşiv) bilimsel film içinden, ders hocası tarafından biyolojiyle ilgili yaklaşık 30 saatlik  33 film seçilmiştir.
Genel Filimler; http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/video.html
Evrimle İlgili Filimler; http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/ders/ev/ev.htm
Teknoloji ve Toplum İle İlgili Filimler; http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/ders/fttfm.html
Çevre İle İlgili Filimler; http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/ders/cevt/cevfm.htm
Alan Eğitimi ve Araştırma Projesi dersi öğrencileri için;Biyoloji Eğitimi Nesnel ve Sanal  Materyal Geliştirme Odası (http://www.nadidem.net/san/index.htm)  ve Fen Bilgisi Materyal Geliştirme Sınıfı (http://www.fenbilgisiegitimi.yyu.edu.tr/webfen/index.htm) hazırlanarak, filmlerin internet  ortamında ücretsiz ve rahat izlenerek özetleri çıkarıldı.
Ayrıca filmle öğretim yöntemine (http://www.nadidem.net/ders/omk.html#koylu) uygun olarak izlenilen filmin derinlemesinde yanıt bulabileceği sorular dizisi de filme ilave edilmiştir.

Yöntem:Biyoloji Eğitimi Nesnel ve Sanal  Materyal Geliştirme Odası (http://www.nadidem.net/san/index.htm)  ve Fen Bilgisi Materyal Geliştirme Sınıfı (http://www.fenbilgisiegitimi.yyu.edu.tr/webfen/index.htm) adresinden tek tek izlenerek özetleri tutuldu. Sonra  izlenen filimim derin içeriklerinde yanıtları bulunan sorular ilave edildi. Daha sonra her özet bir word sayfasına yazılarak özet sayfası html uzantılı şekilde hazırlandı. Yaklaşık 33 tane film için (45’er dk’lık) 30 sayfalık bir özet ve sorulardan doküman hazırlandı. Bu doküman Macromedia Dream Weawer programı kullanılarak html uzantılı dokümanların her birisine ait olduğu filmin internetteki linki atılmıştır.
Daha sonra tüm filimler ders hocası tarafından öğrencilere Biyoloji Materyal Geliştirme Odasındaki filmlerin hazır flash uzantılı dökümanları tek tek açılarak Macromedia flash sanal aracı ile her filmin görsel ekranına film özetinin linki atılmıştır. Böylece 30 tane filmin her birisi için birer sayfalık html uzantılı dosyaları ve film isimleri üzerine link atılmıştır. Aynı zamanda her filmin flash dosyasındaki görsel ekranına da film özetinin linki atılmıştır.

Sonuç ve Öğrencinin Kazanımları;Öğrencilerin 5 yıl boyunca gördüğü biyolojik bilgilerin bir kısmını, izlenen 30 saatlik uygulamaya yönelik bilimsel biyolojik filmlerin hayattaki karşılıklarıyla ilişkilendirme, filmlerin pratikteki karşılıklarının belli bir kesimini muhakeme etme, öğrencilerin biyolojinin uygulama alanlarına yönelik bilgileri güncellemiştir. Aynı zamanda öğrenciler filmlerde öğrendiklerini özetleyerek bilgilerini pekiştirmiştir. Ayrıca öğrencilerin Macromedia Dream Weawer ve Macromedia flash programlarını kullanmayı öğrenmeleri amaçlanmıştır. Bütün bu dokümanın hepsi http://www.nadidem.net ve http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr web sayfalarında yayınlanmıştır.


Balinaların Hayat Döngülerine Ve Özgün Özelliklerine Bir Biyologun Empati Duyması Ve Balinaların Hayat Döngüleri İçin İnsan Neler Yapabileceğine Çözüm Araması

 Gelen bir ihbar üzerine deniz kenarına giden biyolog orada balinayı karaya vurmuş bir şekilde görür ve balinanın bunu hak etmediğini düşünerek hayatına yeni bir yön verir.70 m. Derinlikte balinayla yüzüyor o zamana kadar kimse balinayla yüzmemiş. Büyük mavi balina 150 ton civarındadır. Arjantin’de büyük balinalar dokunsanız tam üstünüzdeymiş gibi yüzerler dibe 1m. Kala bu çok korkunç olur ama size zarara vermezler. Size zarar vereceğini düşünürsünüz ama vermezler. Balina sizi devamlı inceler dolayısıyla gerçek kimliğini göremezsiniz. Eski balina avcılarının maçoluğu filan yalandır siz güvendiklerinde zarar vermezler ama onu öldüreceklerinizi düşündüklerinde zarar verebilirler.

Önceleri balinaları öldürdüler, kestiler, etlerini kestiler. James Cook Antartika’ya gittiğinde geminsin yanında çok su püskürten balina gördü. Balinaları endüstri için avlamaya başladılar ve balinayı doku zıpkınlarıyla avladılar.1yılda %12 si öldürüldü. Daha sonra uluslar arası balina komisyonu kuruldu. Komisyon bir çok cinsin yok olmasından sonra kuruldu. Şimdilerde ise elektrikle öldürüyorlar çünkü zıpkın etin büyük bir bölümüne zarar veriyor ve balinanın kıymeti düşüyor.En doğru yol önce küçük zıpkın sonra elektrik.

Biyologumuzun babası mühendis annesi müzisyendi. Biyoloji öğretmeni sayesinde biyolojiyi seçmiş. Müziğe olan ilgisini de bırakmamış onu da canlılar üzerinde kullanmıştır. Kariyerine yarasaları inceleyerek başlamıştır. Doktorasını baykuşlar, güvercinler üzerinde yapmıştır. Gece uçan hayvanlar için ses çok önemlidir. Hayvanların sese olan ilgisini merak etmiş aklına balinalar gelmiş. Sesle olan ilgilerini bulabilirse balinaları kurtarabileceğini düşünmüş.

1970 yılında ailesiyle birlikte Patogonya’ya gitmiş.22 ay orada kalmışlar ve balinaları yakından takip etmiş. Geceleri kaya balinaları gelip, nefes, alırlarmış onları uyandırırlarmış ancak onlar bu setsen rahatsız olmuyor hayal edilmez sesler diye nitelendiriyor balinaların seslerini

Daha sonra balinaların seslerini kayıt etmişler ve notlarını çıkarıp bunları enstrümanlarla çalmayı denemişler ve bu ses kayıtlarını 45likler halinde satışa sunmuşlar, başarılı da olmuşlar 45likler çok satmış.

40-50 ler de balinalar yok olmaya başladı. Balıkçılık çöktü.40 yıl önce balina avcıları balinaları yok ettiler. Ama larvalar hala vardı ve bunlar koruma altına alınarak balık avı için yasaklar getirildi.

Balinaları kurtaramazsak hiçbir şeyi kurtaramayız. İnsanlar bir kere değişmeye karar verirse bunu yaparlar o kadar çabuk yaparlar ki siz sadece seyredersiniz.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır

1.Mavi balinanın ağırlığı ne kadardır?

2.Biyologu balina araştırmaya iten neydi?

3.Balinalar hangi yöntemle avlanıyorlardı?

4.Biyolog ve ailesi nereye taşındı?

5.Biyologun müzik ilgisi nerden geliyordu?

6.Bir yılda ne kadar balina öldürüldü?

7.Biyolog 45 ilklerin ilhamını kinden aldı?

8.Biyolog ve ailesi Patogonya da ne kadar yaşadı?

Biyolojik Silahların Hayat Hikayesi

Mikrobiyoloji ve salgın hastalıklarla ilgili bütün bildiğimiz bir araya getirsek bu çok tehlikeli olurdu. Amerikan başkanı bile insanlar üzerine böyle bir şeyin korkunç şeyler doğuracağını düşünüyordu.Başkan izin verdi ve Amerikan biyolojik savaşını onayladı.Bilim ve gizliliğin ele ele verdiği etik olmayan bir alana giriliyordu.Temmuz 1942 de İngilizler alışılmadık şekilde biyoloji silahı kullanmaya başladılar.Şarbonu savaş alanında deneyeceklerdi önce rüzgarın mikrobu havada ne kadar yayacağı hesaplandı ve bunu çiftçilerden aldıkları koyunlar üzerinde denemeye başladılar.Birkaç gün hiçbir şey olmadı ölmelerinden kısa bir süre önce vücutlarında kanama meydana geldi.Onlar için başarılı bir denemeydi.

İngiltere’nin biyolojik silahlara Amerika davet etmesi şarttı çünkü ellerinde para ve kaynak yoktu.

Ağustos 1945 de Amerika biyoloji programı 60 milyon dolar ve yarım milyon denek harcamıştı.Japonya dan biyolojik savaşları vatandaşlar kutladı ama bilim adamları bunun ne kadar tehlikeli olduğunu biliyordu.Tehlikeli geçen 3 yıldan sonra biyolojik savaşların sonu geliyordu ancak beklenmeyen bir karar alındı savaş uzatıldı.Bunun nedeni de Almanya ve Japonya nın da biyolojik araştırmalar yapmasıydı.

Artık savaş bitmişti ve Amerika adamlarını Almanya da biyolojik program geliştirip geliştiremediği öğrenmek için oraya yolladı.Ama Hititler savaşta biyolojik silah kullanılmaması için emir vermişti.

Shiro Issı Japonya da gizli bir silah programı yapıyordu.731. bilim adındaki fabrikada çalışmalar gizlice sürdürülüyordu. Issı gizliliğin önemini kullanılmış su arıtmayı paravan olarak kullanıyordu.

Çok sayıda köylü han çingenesini evlerinden, sokaklarından götürüp üzerlerinde acımasız deneyler yaptılar. Tıpkı nazi ölüm kampındaki gibi. İnsanların çoğu ölüyor ölmeyenleri de kendileri öldürüyor otopsiyi hasta ölmeden yapıyorlardı. En az 3000 yaklaşık 10 bin adam öldürüldü. Issı ve adamları insanlara veba,kolera,tifoya neden olan mikroplar veriyorlardı.Kullandıkları insanlara şarbon bulaştırıyorlardı.Bunu İngiliz ve Amerikan bilim adamları araştırmış olsalar da asla kullanmadılar.Ciğerlerinize şarbon çekerseniz akciğer şarbonu kapa lirsiniz ve kurtulması çok zordur.

Japonların yaptıkları işler Amerika nın çok ötesindeydi. Etik çizgiyi geçmişlerdi. Denemeler Amerika da hayvanlar üzerine yapılırken Japonlar insanlar üzerinde deniyordu.

Issı savaş suçundan muaf oldu. Ama Almanya da ki Nazi doktorlar idam edildi. Eğer Japonlar yargılansaydı Amerika nın da biyolojik silahları yürütmesi zor olacaktı.

Eğer nükleer silahınız yoksa en önemli silahınız biyolojik silahtır. Nükleer silahı olmayan fakir ülkeler kullanıyordu biyolojik silahları. Çünkü düşman askeri öldürmeyecek uzun süre hasta edecekti.

Amerika başkanı gelecekte kj nesilleri tehdit ettiği için biyolojik silah programını kaldırdı ve 1925 de Cenevre protokolü imzalandı. Amerika nın biyolojik silahlardan vazgeçmemesinin nedeni ise kendi canavarını oluşturmasıdır. Amerika ya olan tehditlerin artmasıdır.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.İlk hangi devlet ne zaman biyolojik silah kullanmaya başladı?

2.İngilizler denek olarak ne kullandı?

3.Japonlarda biyolojik silah araştırmasını yapan araştırıcı kimdir?

4.Amerika da neden Japon bilim adamını korudu?

5.Biyolojik silahla hangi hastalıklar yayılıyordu?

6.Biyolojik savaş ne zaman durduruldu?

7.Cenevre protokolünün amacı nedir?

8.Amerika neden Cenevre protokolüne öncü oldu?

9.Issı kendine paravan olarak neyi kullandılar?

   
Kitle İmha Silahları Biyolojik , Kimyasal ve Diğerleri

 Sessiz, ölümcül, ürkütücü hızla öldürüyorlar kimyasal ve biyolojik silahlar modern mucizeler.

20 mart 1995 sabahı uluslararası terörizmi de yeni bir çağ başladı. Polietilen gazlar trenlere konuluyordu. Öksürük ve kusma nöbetleri 5000 kişiye zarar vermiş 12 kişinin ölümüne neden olmuştu.Buna neden sinir gazıydı.Solunum zorluğu ,görme bozukluklarına da neden oluyordu. Issı tarikatı şarbonla başarısız olmamışlardı ama Newyork ve Washinton da da uyguladılar.

Biyolojik silah bakteri virüstür ama kimyasal silah zehirdir ve en çok savaşta eşitlik durumunda kullanılır.Kurban olarak seçilen hazırlıksız yakalandığı ve karşılık veremediği durumlarda etkilidir.En çok savaşta eşitlik durumunda kullanılır.Tarihi 4000 yıl kadar geriye dayanır.Eski Hindistan da kamuflaj durumunda  tütsü kullanılıyordu.Daha sonra Asurlular,Spartalılar çavdar mamuz kullandılar.

1346 da bugün ki Ukrayna da Tatar ordusu vebadan ölenlerin cesetlerini şehrin surlarının üstüne atmış böylece şehre hastalığı yaymış halkı teslim olmaya zorlamıştır.

Vebaya yakalanın yanına yaklaşmak tehlikeliydi. Bakteri hava yoluyla bile yaklaşıyordu.

Tarafların birbirine silah üstünlüğü sağlayamadıkları durumlarda kullanılıyordu Kızıl derelilere. gönderilen battaniyelerle çiçek hastalığı uyguladı.

Yeni yüzyıla kadar kimse biyolojik silahların ne kadar önemli olduğunu bilmiyordu. Hardal gazı savaş alanının kralıdır. Maske takmayan askerlerde gaz akciğeri yakıyordu. Gaz kimi zaman top mermilerle atılıyordu.Hardal ve turpa benzeyen kokusu vardı.Kusma ,geçici körlük ve vücutta kabarıklığa neden oluyordu.

Eduud posger klora benzemeyen ondan daha ağır bir gazdır. Bir sonraki savaşlarda uçaklarla cephe ve şehirlere atılmaya başlandı. İtalya Etiyopya savaşında Etiyopya askerleri üzerinde etkiliydi. Etiyopya başbakanı bunu Milletler Cemiyetine bildirdi.

En yakın tarih körfez savaşında oldu. Savaşa katılmadan Amerikan askerleri şarbon aşısı oldu ve sinir gazı verildi. Saddam ın çokça biyolojik ve kimyasal silahları olduğu biliniyordu ama kullanmadı. Amerikan nükleer gücü Saddam ‘ın gözünü korkutmuştu.

Gerçek biyolojik tehditler beraberinde sahte tehditleri de getiriyordu. Belli kuruluşlarda eğer elinize bir mektupla şarbon saldırınsa uğradıysanız ilk yapmanız gereken yetkililerle iletişime geçmek ve mektubu kimseye vermeyin. Olduğunuz yerde kalın ve hemen sabun suyla elinizi yüzünüzü yıkayın.

Kişileri bilerek hasta etmek tersine kamu sağlığı ve hiç etik değil.

         Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.İlk modern silahı kimler kullanmış?

2.Savaş alanın kralı diye niteledirilen gaz hangi gazdır?

3.Hardal gazının ne gibi yan etkileri vardır?

4.Saddam neden biyolojik kimyasal gazlarını kullanmamış?

5.Ukrayna tatarları nasıl zehirlemiş?

6.Posger gazının ne gibi bir etkisi vardır?

7.Amerika körfez savaşında askerlerini nasıl korumuş?

8.Şarbon tehlikesi durumunda ne yapılmalı?

                                                            

Tutan Kamun Kimdir? Biyolojik Lanet Nedir?

Mezarlar potansiyel olarak tehlikeli yerler akut toksinlere neden olabiliyor.

Bütün eski tanrıları hiç sayıp Güneş Tanrısına inanıp yeni bir şehir kurdular.Bu Tutan Kamonun doğduğu yerin diniydi.Akeneton Tutan Kamonun babasıydı ve hiçbir firavun böyle tasvir edilmedi.Kaba,biçimsiz,uzun yüzlü ,şişkin gözlü,uzun cılız kol yapılı.Araştırmacılar normalden farklı olan bu tasvirde bir terslik olduğunu fark etti.

Akeneton  Mısırın inancını değiştirmişti bununla birlikte siyasi yapısını da.Dış dünyadan ayrı eşi Nefertti ve çocuklarıyla zamanın çoğunu geçiriyor diğer kalan zamanını da dine ayırıyordu.Oysa klasik bir firavun böyle olmazdı.Firavun bir askerdi dinsel bir önder değildi ve işte Tutan Kamun böyle bir dönemde dünyaya geldi.

Akenaton dini bir liderdi ve ekonomik açıdan Mısır hızlı bir çöküşe  girmişti. Mısır çoğu toprağını kaybetmiş eski saygınlığını yitirmişti,ordunun düzeni de bozulmuştu.Bu durumde yeni bir din bile onları kurtaramadı.Akeneton ve eşi Nefertiti rüşvetle yanındakilere itaat ettiriyordu.

İktidarının 17. Yılında Akeneton bilinmeyen bir nedenden dolayı öldü.Amara kasbası boşaltıldı.

O dönemi herkesin unutmak istediği belliydi Neferttinin büstünü kimse almamıştı.

Mısırın artık kral ve kraliçesi kalmamıştı. Tutan Kamon 11 yaşında yarı kız kardeşi olan Ankesenamon la evlendirildi.Terk erkek varis o oldu için Mısırın yeni firavunu oydu.Ama hala çocuktu o yüzden devletin görevlerini vezir olan Eyy  gerçekleştiriyordu.

Vezir Eyy in Tutan Kamon  ve verdiği kararlar üzerinde güçlü etkisi vardı. Saraya giriş çıışı bile o denetliyordu.

Tutan Kamon 20 yaşında ilginç bir şekilde bilinmeyen bir nedenden öldü. Tutan Kamonun oğlu yoktu. Eyy firavun olmuştu ve Tutan Kamonu alt etmeyi başarmıştı. Eyy firavun olmayı nasıl başarmıştı?

Aksenemonun mektupları gösteriyor.Aksenemon mektubu Hitit kralına yazmış ve ondan oğullarından birini kendine eş olarak istemişti.Hititlilerle Mısrlılar düşman olduğu için Hitit kralı bunu kabul etmemiş ama daha sonraki yalvarmalarının neticesinde oğullarından birini Aksenmonla evlenmsi için Mısıra yollamış. Ama prens Mısıra varmadan öldürülmüş. Daha sonra Aksenemon Eyy le evlendirilmiş ve ardından Aksenemon öldürüldü ve Eyy de eski eşi olan Teyy le evlenmiş Teyy kraliçe olmuştu.

Bu olaylar tesadüfmüydü?Mezarlarda ki kalıntılar gösteriyor ki bunların hepsi firavun olmak isteyen Eyyin planlarıydı ama o da 3 yıl sonra öldü.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.                                                       

1.Halk neden Ankenetonu sevmiyordu?

2.Ankenetonun yönetimde yaptığı hatalar neydi?

3.Ankeneton döneminde halk hangi tanrıya inanıyordu?

4.Ankeneton öldüğünde yerine kim geçti?

5.Tutan Kamon firavun olduğunda kaç yaşındaydı?

6.Tutan kamona ülke yönetiminde kim yardım ediyordu?

7.Aksenemon neden Hitit kralından yardım istedi?

8.Eyy in amacı neydi?

              

Afrika Masaideki İnsan ve Vahşi Hayvanların Yaşam Döngüsü

Masailer yılan sokmalarında ağaçtan parça koparıp çiğneyip yaranın üzerine koyuyorlar, zehrini emsi diye.

Son 800 yılda ne kadar Tanzanyalı aslan saldırısına uğramış? Nüfus artışı nedeniyle bu sayı 3katına çıkmıştır.Kimse milli parklar dışında ne kadar yırtıcı hayvan olduğunu bilmiyor.Yırtıcı hayvanlar gececidir onları bulmak için sabahın ilk saatinde yola çıkmak gerkir.

Abzabe G.Afrikada geleneksel av-avcı ilişkisini sürdüren ilkel bir kabiledir. Bu kabilelerinde habitat kaybı nedeniyle nesli tükenmek üzeredir. Tanzanya hükümeti köy arazilerinde avlanmalarına özellikle izin veriyor. Avlanırken ok ya da yay kullanan bu kabile okun ucuna zehir batırıyor.

Dişi ve erkek aslanlar günün bazı saatlerinde Korongo adı verilen dereler boyunca yol alırlar.Bir aslan saldırıya geçtiğinde olgunuz yerde kalmak gerekir yapılacak en kötü şey kaçmaktır.Kuşların uçmaya başlaması da bölgede bir aslan olduğunu gösteriyor.Aslan avını gördüğünde kükreyerek kendini daha iri göstermeye çalışır.Bu da bize korktuğunu gösterir.Filler ise sinirlendiklerinde ön bacaklarını sallamaya başlarlar.Filler çok meraklıdır ve bölgelerini korurlar.

Milli parkta flamingo sürüsünde ölüm meydana gelmiş .Park yetkilileri hastalık endişesiyle flamingoları bir araya getirip yakmış.Bu park küçük bir ekosistem flamingoların ölmesi daha çok canlının öleceğinin belgesi olabilir.

Kuşlar haziran ayında ölmeye başlamış. Bu kuşların beslenmesi için su yosununda bulunan özel tuzlu göllere gelmesi gerekiyor. Flamingolar syno bakterilerle beslenirler ve onlara pembe rengini de veren bu bakteridir. Ağzındaki lifler sayesinde suyu süzer ve bu bakterileri seçer. Bu gölde zehirlenen 30 bin kuş olduğu tahmin ediliyor. Araştırma daha detaylı incelemek için Natron gölüne gidiliyor. Lif vadisinde pek çok yanardağ bulunmaktadır. Buda flamingoların büyümesi için gerekli. Flamingolar ancak göldeki şartlar uygun olduğunda yumurta bırakıyorlar.

Etrafta hiç ölü flamingo yok buda burada flamingoların sağlıklı olduğunu gösteriyor. Yapılan testler Mayara gölündeki bir bakterinin ölüme neden oluğunu gösteriyor. Natron gölünde her şey normaldir.

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.  

1.Masailer yılan zehrini nasıl etkisiz hale getiriyor?

2.Bir bölgede aslan olduğunu nasıl anlarız?

3.Flamingolara pembe renk veren nedir?

4.Flamingolar neyle besleniyorlar?

5.Flamingolar besinlerini nasıl temin ediyorlar?

6.Milli parktaki flamingo ölümlerinin nedeni nedir?

7.Abzabeliler avlanmayı nasıl yapıyor?

8.Yanardağların flamingolara ne gibi faydaları vardır?

             

       
Budizim Çevreciliği Doğadaki Hayvanları Hikayelerle İlahlaştırma

Burası zamanın nasıl geçtiği belli olmayan mistik bir yer yaşayan cennet Bhutan.Tibetle Hindistan arasında kalan küçük bir yer insanlar ona Durukyl diyor gürleyen ejder toprakları anlamına geliyor.Koruyucu tanrıların ve kinci şeytanların evlerini çok yükseklere yaptıklarına inanılıyor.

Kuzey kutbu soğuğu ve tropik sıcağı 160 km.mesafe içinde birbiriyle çarpışıyor.Zenginlik ve çeşitlilik eski dini felsefelerle birleşince Bhutan eşsiz bir hale geliyor.

19.yy Budizm Bhutana ulaştı ve sadece dini olarak değil kraliyet olarak da yaşar.

Bir zamanlar garip bir kuş varmış gagasında ki tohumlarla günlerce uçabiliyormuş.O kadar uzun yolculuk yapmış ki bi süre yorulmuş ve tohumları aşağı düşürmüş yabani tavşan tohumlar için bir çukur kazmış ve maymun tohumları gömmüş,bir fil bu tohumları sulamış ve tam öğle vaktinde tohumları korumaya almış.Zamanla kudretli filiz yaşam dolu bir kudret ağacı olmuş.

Sadece Bhutan krallığında biyolojik çeşitlilik gerçek bir kutlamaya dönüşüyor.Ahlaksal der veren kısa öykü birbiriyle nasıl bir işbirliği halinde olduğunu açıklayan dört arkadaşın tek başına başaramadıklarını birleşip toplu bir güç olarak başarıyorlar ve meyvenin tadını çıkarıyorlar.böylece bir piramit oluşturuluyor.

Bhutan da insana ve doğada aynı mevsimler yer alıyor.Budistler her mevsim de ruhun bir bedenden diğerine geçmesi tüm varlıklarda olan bir şey en küçüğünden en büyüğüne.

Bütün yaşam ve bu değişimler Nirvana ya ulaşmaya bağlı. Şimdiki yaşamla sonraki yaşam arasındaki bağlılık duygusu çok gelişmeli.

Muson zamanında çıkan yağmurlar Bhutanı n en etkileyici nehri olan Manası oluşturmak için tüm kraliyet tarafından yönlendiriliyor. Manas hem ismini hem de doğal güzelliğini çevresine veriyor.

Bhutan ın başkenti Tinpu dur. Kışın bir bölümünü geçirmek için yaz manastırlarını terk ediyorlar. Kutsal kalıntılar Bhutan ın  lideri Jack Kamponnun kutsamasını görmek isteyen halkın geçit törenine eşlik ediyor.Bu kutsal gücü tarihi Budist takvimine göre ayarlı ve aynı takvim takip edilirse siyah boyunlu turna yazı getirmek için Tibet in yüksek yerlerine güneye destansı yolculuğuna başlıyor.

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Bthutan neresidir?

2.Bhutanın lideri kimdir?

3.Nirvananın anlamı nedir?

4.Siyah boyunlu turna ne anlama geliyor?

5.Bhutanın başkenti neresidir?

6.Bhutan halkı kışın nereye gidiyor?

7.Dört arkadaşı hikayesinde hangi hayvanlar var?

8.Dört arkadaştan alınacak dersler nelerdir?

            

                    
Budizm Çevreciliği Taylandın Andamar Hayvanları

 

Burada yaşayanlar eski bir felsefeyle bakıyorlar hayata. Tayland doğunun parlayan mücevheri gibi güneydoğu Asya’nın merkezindedir. Tayland cazibesi hem güçlü hem ebedi Budi ruhu ve doğal dünyaya bitmeyen saygısı yıllar boyu etkiledi. Meditasyon zihni eğittiğine ve böylece insana yeni bakış açıları kazandırdığına inanılmaktadır. Başlangıç be başlangıç noktalarını tek ve aynı olarak görmektedir. Amaç nesneleri oldukları gibi görmekten ibarettir..

Budist inancına göre bin yıllık bilgelik bir düşüncede bile ortaya çıkabilir.

İbon maymunları çok önceden buradaydı,ağaç teperlinde gezen çoğu yere ayağını basmamışlardır.Bu cins maymunlar iki renktedir;sarı,siyah.Tatlı ve sulu yemişleri severler.

Katopsik kelebekleri nemli ve sıcak havada çogalırlar. Önemli mineralleri nehir suyundan alırlar.

Asya filleri sudan uzaklaşamaz en az bir defa su içmek için veya suya girmek için nehre gelirler

Uzun bir öğlen sıcağında tarama ve kesme lângurların çok az yapacağı şeylerden biridir. Yaklaşan fırtına lângurlara iyi geliyor hayata geri döndürüyor.

Muson yağmurları Tayland da şaşmaz sıcaklıkta görülür. Bir yılda metrekareye üç küp düşüyor.. Budistlere göre yağmurun her damlası değerlidir. Her biri hayattan kopan an gibidir. Zor olan anlara bağlı kalmadan her anın değerini bilmektir. Aydınlanmanın yolu da budur.

Yarasaların pençeleri tünekleri tutmalarına, kanatları serinlemelerine yarar. Ortak tünek annelerin yavrularını emzirdikleri alan olarak da görev yapar. Genç yarasalar ormanı keşfedene kadar anneleriyle uçarlar.

Gel git sonucu birçok yengeç kumu emer. Suyun altında barınan çamur zıp zıpları ortaya çıkar.Çamur zıp zıpları çamuru süzerek içindeki yosunlarla beslenirler.

Tayland da uzun kuyruklu makaklar kıyıda avlanırlar. Keskin bir kaya yardımıyla kaya midyelerini tüketirler.

Tayland adaları şekil bakımından tektir. Adaların altında mercan mağaraları bulunur. Sonsuz zarafeti ve güzelliğiyle Noel ağacı solucanı dikkatle denizden plankton süzen palyaço balığıyla,kayayı parçalayan porselen yengeç tüy kıskaçlarıyla beslenir.

Baloncuk yengeçler kum tanelerindeki yosun ve mikropları ayrıştırarak beslenirler.

Budizm yaşanan her şeyin özel olduğunu ama aslında hiçbir şeyin özel olmadığında öğretir.Cüssesi ,güzelliği ne olursa olsun hiçbir köle ölümün çıkmazından kurtulamaz.Tayland ın vahşi doğasını koruma Nirvana nın var olduğuna inanan ılıyor

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Meditasyonun amacı nedir?

2.Baloncuk yengeçler nasıl beslenirler?

3.Yarasaların pençeleri ne işe yarar?

4.Katopsik kelebekleri nerde ve nasıl beslenir?

5.Makaklar neyle beslenirler?

6.Yengeçler neyle beslenirler?

7.Taylan da yağmurlar hangi miktarda yağar?

8.Budizim de amaç nedir?

                     

                                    Çeşitli Hayvanlarda Çiftleşme Cinsellik ve Seks Döngüleri

 

Doğada sadakate çok az yer vardır. Çok eşlilik hâkimdir. Herkes eş değiştiriyor onaylı onaysız.

Ama tek amaç yumurta ve spermin bir araya gelmesi ve genetiğin aktarımı ve devamlılık.

Makağanın dişilerle dolu kocaman bir haremi var,tek eşli değildirler ve çok sosyallerdir.Erkeğinin pek çok seçeneği vardır ve bu yüzden acelesi de yoktur.Baskın erkek dişilerin yanında dolaşan erkek var mı diye bakar yakalarsa dişiyi döver.

Tam gelişmiş bir fil dişi baskın bir kabile reisi, genç delikanlı için bile yasak.Bu dişer bu erkeğe yasak çünkü onun kız kardeşi,teyzesiz,halası.Nerede yıkanacaklarını nerde duracaklarını kabile reisi dişi fil emrediyor.Erkek kulübünün iki kuralı var.Yerinizi bilin erkelerle uğraşmayın çünkü erkek kulübünün yönetici si bir tane ve bu kulübe dişi giremez.Fillerde büyük kulaklı güzel dişilerin üreme dönemleri dört ayda bir 48 saat sürüyor ve erkek dişiyi idrarından seçiyor.

Yaban arıları hızlı yaşayıp genç ölüyorlar. Toplu üreme var. Dişinin yumurtadan çıkması daha uzun sürüyor böylece toprağın altında daha uzun ve güvende kalıyor. Ama yer üstünde erkekler dişin titreşimlerini hissediyorlar.

180 tonluk dişi güney balinası bay doğruyu arıyor. Aslında 7 erkeği birden idare edebilir. Bunu da sırayla yapıyor.

Dişi Ağustos böceği beğendiği melodiyi bulduğunda ona yöneliyor.4,5 saat ilişkide kalabiliyorlar.

Somonlar nehir yatağında yer için kavga ederken dişi yumurtasını bu boşluklara bırakıyor. Erkek yumurtanın üzerine spermini bırakıyor korumak için sonra somonların hepsi ölüyor. Bu ölümlerin ardında milyonlarca hayat var.

Otçul olmasına rağmen su aygırları çok tehlikeli haremini korumak için. Dışkıları dişileri seçiyor. Güçlü olan su aygırı harem sahibiyle kavga ediyor.Dişiler yanlarında yavruları olduğunda aktif değil çözüm yavruyu ortadan kaldırmak.

Çok eşli olmayan mirketler aile olmuş. Biri hepsi hepsi bir için çalışıyor.

Kazlarda 2 erkek 1 dişiyle 3 evebeynli aile var

Kuzey foklarında da güçlü erkek var 50 dişiden oluşan harem.Kaybeden olmak iyi çünkü uzun yaşam demek.

Antiloplarda ilkbaharda üreme dönemi ve hızlı yağmurlar başlayana kadar.

Bononobo şempanzesi eşcinsel cinsiyet ve yaş ayırımı yok.

Araştırmalar cinsel yolla bulaşan 200 hastalık olduğunu söylüyor.Bunlar zatüre,kısırlık,romatizma arasından bir kaçı.

1994de karin hastalığı seregente aslanlarını kasıp kavurdu. Bu hastalık bir köpek hastalığı olduğu için aslanları etkilemeyeceği düşünüldü ama hepsinde HIV virüsü vardır.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.                                                  

1.Üremedeki amaç nedir?

2.Makagalar da çok eşlilik var mı?

3.Katopsik kelebeklerinin üreme mevsimleri ne zaman?

4.Fillerde lider erkek mi?

5.Kazlar da kaç evbeyin var?

6.Hayvanlarda cinsel yollarla hangi hastalıklar bulaşıyor?

7. Ağustos böceğinin ilişkisi ne kadar sürüyor?

8.Yaban arıları neden hızlı yaşayıp genç ölüyorlar?


Doğada Erkeklerini Baştan Çıkaran, Cinselliğine Kurban Eden Bazı Dişililerin Ait Olduğu Hayvan Grupları Var

 Hepsinin amacı üreme. Doğada daha güzel görünmek, tatlı kokmak üremeyi arttırıyor. Her grubu çok güçlü ve öfkeli erkekler yönetiyor.

Şempanzelerde lider istediğini istediği zamanda alır. Alt gruptaki erkek dişisine eğer cüret edip yanaşırsa dayağı yeme riskini göze alır.Şempazelerin vejetaryen oldukları sanılırdı ama zaman zaman menülerine et eklediklerinde  ortaya çıktı.Avın öncüsü erkektir.Dişiler bekler artıklardan kalanları yer.Avlar daha çok dişilerin üreme mevsimlerinde yapılır.Av bitince büyük şef avı ve sevgilisini alır.

Cırcır böcekleri Yutah çölünde meydanda çiftleşme döneminde toplanırlar.Erkeğin kanatları uçmak içn değildir üremede kullanılır.En tombul dişiyi arar çünkü en tombul dişi en fazla yumurta taşıyandır.Spermatozitleri proteinli besin zannedip yiyor.spermatozoitler vücut ağırlığının dörtte bir kadar onu yapmak için o kadar enerji harcıyor ki başaksını yapamayabilir.

G.Afrika da ki milli parkta olgunlaşmış bir fil günde 150 kg.dan fazla dışkı bırakabilir. Ama parkın temizlik grubu böcekler için bu atıklar büyük bir servettir. Dişi böcek bunları topak yapıp yumurtalarını içine bırakıyor. Doğurganlığını böyle garanti altına alıyor.

Erkek timsah dünyanın en gürültücü timsahıdır.Suyun üzerinde oldu zaman sesleri 150. ye kadar gidebiliyor.Ses suyun altındaysa bunlar titremeler yaratır.Ses suda havaya oranla 5 kat daha hızlı yayılır ve buna afrodizyak denir.Dişiler erkekle güreşir eğer kendini çamura yatıracak güçteyse onun çiftleşebilir.

Yüksek ses bazı hayvanlarda üreme çağrısıdır.

Kızıl geyiğin çiftleşme mevsiminde bağrı yanık şekilde bağırır. Her erkek dakikada 2 kere kükrer, 24 saatte 3000 defa kükrer. Kükremeler dişinin yumurtasını arttırmasını sağlar. Yalnız erkekler dağlarda kükreyerek harem kurar.

Bazıları için koku daha önemli Madagaskar da ki yağmur ormanlarının sakinleri gibi. Nemurlar çiftleşmek için koku salıyor. Dişi yeterince uyarılmazsa gebe kalmıyor. Rakiplerini de kokularıyla yeniyorlar.

Deniz kuşları kokusuyla ya da sesiyle yada dansa gelir. Bütün albatroslar karaya çarparak ahmak kuşu havada daireler çizerek iner. Ayakları ne kadar maviyse eş bulma olasılığı o kadar artar.Albatros dişisi 9 kez 45 farklı eşle çiftleşebilir.

Mürekkep balığı derisinin altındaki kromatoforlarla değişik renklere bürünebilir.

Karayip mercan balığı erkekleri sperm paketini dişinin gözünün altına bırakır.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Cır cır böcekleri neden en tombul dişiyi seçiyor?

2.Mürekkep balığının derisinin farklı renklerde olmasının nedeni nedir?

3.Cır cır böceklerinde kantlar ne için kullanılır?

4.Kızıl geyik çiftleşme esnasında neden kükrer?

5.Dişi böcek filin dışkısından nasıl yararlanıyor?

6.Şempanzelerde avlar ne zaman yapılır?

7.Afrodizyak nedir?

8.Nemurlar neden koku salıyorlar?

                            

Eğitimde Oyunun Gücü,Önemi ve Kullanımı(Hayvanlar ve Okul Öncesi)

Av hayvanları oyunları avcıdan kaçmak ve doğal ortama tutunma için kullanırlar.Afrika da Kalahari çölündeki mirketler bir araya gelip avcıları uzak tutmak için oyun oynuyor.Mirketler akrep yemeyi severler o yüzden önce onun dikenlerini çıkarırlar.Mirketler yuvalarından hızlı çıkar çünkü kobra onu bekliyor olabilir.

Vahşi canlılara göre diğerleri oynamayı daha çok seviyor.

Şempanzeler vakitlerinin üçte birini oynayarak geçiriyor.Hayvanlar oynarken bütün vücuduna bakmak gerekir.Sallanan kuyruk ve dikilmiş kulak oyunun bir parçasıdır. Aralarında hızlı bir göz teması kurulur.

Yunuslar sürekli gülümseyerek oyun oynamak istediklerini belirtirler. Ama oyun oynamakla kavga etmeyi ayırt etmek zordur. Çünkü benzer tepkiler verirler. Oyun oynayanlar sevecen sürtünmeler yaparlar. Kavgada 90-140kg ağırlıklı keskin dişli birbirlerini öldürebilirler.

Tiguat annesinden ayrı büyüyen bir ayı bu yüzden oyun oynamayı bilmiyor. Eddy annesi tarafından büyültüldü o yüzden oyun oynamayı biliyor.

Oyun beynin gıdası.

Su samurları vahşi doğaya verilmek için insanlardan uzak eğitiliyor. Oyun oynayabiliyor.Oyun oynayan memeliler daha zeki.

Kargalarda oyun oynamayı seviyorlar ve zeki olurlar.Cevizleri kırmada bombardıman yapa birler başaramadığı zaman arabaları kullanıyorlar araba üstünden geçiyor ve ceviz kırılıyor.

1930 yılı başlarında bir araştırmacı 10 aylık oğluyla büyümesi için eve şempanze getiriyor.Yürümeye başlayan Donald ve Guar zamanın çoğunu oyun oynayarak geçiriyordu aralarında biri oyuna yönelirse o da oyuna yöneliyordu..9 aylık denemeden sonra oğlan şempanzeyi şempanzenin onu taklit ettiği kadar taklit ediyordu.

Yeryüzünde en kalabalık en sosyal hayvanlar maymunlar,ayılar,kanişler,yunuslar ve biz insanlar oluşturuyordu.Oyun oynamak sadece beyni değil sosyal ve arkadaşlık ilişkilerinde geliştiriyordu.

Yapılan araştırmalar oyun oynamayanlar hayatta daha güçlük çektikler. Yanlız kalıp toplumdan izole edilir.Oyun vazgeçilmez bir öneme sahiptir.Bu aslında hepimiz için önemli bir derstir.Hayat sahnelenmesi gereken bir oyundur zaten.

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Oyun oynamanın ne gibi faydası var?

2.Şempanzeler ne kadar oyun oynuyor?

3.İnsanlar için oyunun önemi nedir?

4.Oyun oynamasaydık ne olurdu?

5.Oyunla zekâ arasında bir ilişki var mı?

6.Kargalar nasıl oyun oynuyor?

7.Herhangi bir hayvana oyun oynamak öğretilebilinir mi?

8.Yunuslar oyun oyma isteklerini nasıl gösteriyor?

 

Gereksiz Korku(Fobi), Hayvani-İnsani Şeytan ve Uğursuzluk Kavramlarına Yönelik Düşünce Yanılgısının Toplumsal Cehalet Mantığı  

Çok eski çağlarda uğursuzlara inanılıyor bunlar vahşi hayvanlarla simgeleniyordu. Ancak günümüz modern çağında bile hala bunlara inanılıyor. Uğursuzluk getirdiği düşünülen hayvanlardan korkuluyor.

İnsanın hayal gücü doğayı dehşet ve şiddet içeren bir ortama dönüştürebilir. Sanki ormanın ürkütücü sesi cehennemden geliyor. Kötü ruhların sesi ormanda yaşayan hayvanlardan başka bir şey değil.

Korkuların kökleri insan psikolojisindeki derinliklere uzanıyor. Orta çağda birçok hayvan şeytanla örtüştürülüyordu. Orta çağda şeytan yarı insan yarı hayvan bir yaratık olarak nitelendiriliyordu. Şeytanın kanı yarasanın kanıyla aynıydı çünkü ikisi de insan yiyordu. Aslında vampirlerin kanatları yoktu ve onlar da insan kanı içiyordu. İnsanları bu fikre inandıran Dracula filmiydi. Sinema insanların doğa korkularını şekillendirebiliyordu.

Yarasa gibi baykuşta böyle korkunçtur. Ama yarasaların aksine baykuşlar karanlıkta görür, zifiri karanlıkta uçamaz gözleri insan gözünden sadece 2 kat daha duyarlıdır. Bu yüzden alaca baykuş mehtaplı gecelerde uçmayı dener. Üç boyutlu belleği gelişmiştir. Uçtuğu yerleri dalları asla unutmaz buda insanlara sihirli gibi geldiğinden korkulur.

Peçeli baykuş binaların tepesinde durur ve onların sesi cehennemden geliyormuş gibidir. Yüzü beyaz olduğu için hayaleti andırır. Zifiri karanlıkta bile avını fark eder ve sesin geldiği yönü tama olarak saptayabilir.10 kat yüksek duyarlılığa sahiptir.

Kurdun gecenin çocuğu olduğu fikrini insanlar yarattı. Kalabalık kurt sürüleri de av hayvanlarına saldırdılar. İnsanların aşırı avlanması av hayvanlarını azalttı. Kurtlarda koyun, kuzu, insana saldırmaya başladı.

Yılan bazı kültürlerde bereketi simgelerken bazıları ise Havva kötülük meyvesini yemeye kandırdığından dolayı kötülük sembolü olmuştur.

Kutsal kitap da sineklerin efendisi olarak şeytan düşünülür. Çünkü insan, hayvan leşinin ve pisliğin olduğu ortamda sinek de vardır.

Cadıların şekil değişikliğiyle hayvan kılığına girdiği ve insanlara zarar verdiğine inanılır bazı kültürlerde bu yüzden kedi, tavşan, fare gibi büyücülerin ve yaşlıların beslediği bu hayvanlarda sevilmez.

İnanca göre şeytanın en belirgin özelliği olan boynuzlar geyiklerde bulunduğu için geyiklerde uğursuz sayılır.

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Peçeli baykuşun hangi özelliği onu hayalete benzetir?

2.Yılan neden uğursuz kabul edilir?

3.Sinek in neden şeytanla bağdaştırılır?

4.Baykuşlar hangi özelliği ile diğer hayvanlardan ayrılıyor?

5.Peçeli baykuşun sesi neden derinden geliyormuş hissi verir?

6.Kedi,tavşan,fare neden sevilmez?

7.Geyikler hangi özelliğiyle şeytanı çağrıştırır?

8.Kurt neden koyunlara saldırmaya başladı?

Hayvan Yavrularının Anne Karnındaki Hayat Döngüleri 90 dak

Filin rahim duvarında spermi yumurtaya yönlendiren tüyler vardır. Yol o kadar uzundur ki sperme yardımcı oluyor dayanıklı sperm yola giriyor.5 milyon spermden sadece 10 bini ulaşıyor.Dayanabilen spermler yumurtayı bulabiliyor temel proteinleri içeren yumurtayı saran katmanı 1 sperm geçse yeterli sperm iç duvara ulaşırken yumurta onu içe çekiyor.ikisi bir araya geliyor ve yumurtadan gelen 28 kromozom ile spermden gelen 28 kromozom birleşiyor.yumurtanın ağırlığı bin gramın binde biri ama yeni 5 ton ağırlığında 6.günde yumurta anneyi daha çok progesteron salgılıyor.7  gün sonra blastosite dönüşüyor.yavru şimdi annenin kanı ile besleniyor.ve plasentanın başlangıcı insanlarda olduğu gibi anne ve bebek arasındaki tek bağdır.kan damarlarını bağlar ve jenin gerekli beslenmelerini sağlamada hayati rol oynar ayrıca jenin kanındaki atık maddeleri süzer akyuvarlar bağışıklık sisteminde bebeğe zarar vermesini engeller yavrunun 22 aylık evi burasıdır.köpek en az 3 kez hamile kalabilir.her defasında 10 yavru yeni ortamda ve 30 bebek aynı rahimde gelişir ve hepsi iyi koku alır.evcil köpeklerde sperm döl yatağına ulaştığında duvara yapışır ve bekler sperm burada 7 ile 12 yaşayabilir.yumurta döllenmeye hazır olunca sperm duvardan ayrılır ve yumurtaya doğru ilerlemeye başlar.bu uzun süre döllenme de farklı bakım olabilmesidir.

Köpekler renk körüdür. İnsanlarda 3 tür olan renk reseptörlerinden köpeklerde 1 tane vardır.kırmızı sarı ve yeşili ayırt edebilirler.

39. günün ardında 1 jenin oluşur.bunlar 4 boyuta ultrasonla gözlenebiliyor bacak kasları daha önce gelişiyor.Jenin hareket etmese hareket zorlaşır.Jenin böbrekleri çalışmaya başladı gözü korumak için göz kapakları kapalı 40. Günde yavru ağzını açar dilini gösterir.çok az ter bezi vardır ve solunum çeşidi vücut ısısını korumaya yararlı vücut ısısı yüksek köpek ağzını açarak dilini dışarı çıkarır serinlemek için 45. Gün burunları görünüyor.en çok işe yarayan organı iki yüz milyon koku reseptörleri var insan burnunda ise 5 milyon var hayata geldiğinde gözleri kapalıdır. Burnuyla annesinin kokusunu ve annesini buluyor.53. gün en ufak kımıldanışı bile yavrunun dışarıdan anlaşılıyor.içerde bitişik duran yavrular artık temas ediyor tüyleri de çıktı parmakları da oluşuyor.ayak tabanları sıcak ve soğuğa daha hassas 55.gün kıları iyice belirginleşiyor ufacık temasta göz kapaklarını oynatıyor.2 kat daha kalın köklü ve 3 kat daha derinde tüyler oluşuyor.köpeğin vücut ısısı 38 dereceden 37 dereceye düşüyor rahim kasları genişliyor bu rahatlama doğum kanalını hazırlıyor.anne rahim yatağını parçalamaya başlıyor köpek solumaya başladı ve itmeyi kolaylaştırmak için yatı.köpek önce kafa çıkacak şekilde döndü devem eden kasılmalar yavruyu plasenta duvarından atıyor.annelik iç güdüsüyle keseleri yırtıyor ve yavruların hepsi kör olup yürümekten acizler .yavrunun nefes almasını sağlıyor doğumdan 7 gün sonra yavru ilk kez gözünü açıyor 20 işitmeye başlayıp 16 gün sonrada havlamaya başlıyor.yavru tavşan ise 30 gün anne karnında kaldıktan sonra kör tüysüz ve savunmasız olarak yırtıcıların hakim olduğu bir dünyaya doğuyor.tavşan yavrusunu korumak için toprağın altındaki oyuklarda doğum yapıyor.yabani tavşan ise açık arazide doğuruyor anne karnında 41 gün kalıp gözü doğum esnasında

açılıyor.tüylü doğar ve hemen yürür.buna rağmen yüzde sekseni doğduktan sonra 10 gün içinde ölür.bunu çok doğurganlık telefi eder gebeliğin 36.gününden sonra tekrar çiftleşerek yeni yumurtanın döllenmesini sağlar çok az memelide olan bir özeliktir.Asya fili ise 22 ay gebe kalır.14. haftada yavru filin kalbi atar.uzunluğu 18 mm ağırlığı 1.5 gram ama bu minik yavru yetişkin olduğunda kalbi 20 kg olacak filler hiç durmadan 25 km yüzebilir filler sucul soydandırlar.yunus embriyoları sudaki yaşama uyum sağlamış gibi görünüyor.ama ataları karada yaşamış olabilir.sosyal gurupları için ürerler dişiler iki ve yedi arasında yumurta üretirler.deniz suyu spermleri öldürür dişi bunu engellemek için erkeğe yapışır.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Fillerde sperm rahim duvarına nasıl yapışır?

2.köpekler en az kaç kez hamile kalabilir?

3. köpekte hamilelik kaç gün sürer?

4.köpekler neden siyah beyaz görürler?

5.köpeklerde ne kadar koku reseptörü bulunur?

6.dişi balina neden erkek balinaya yapışır?

7.Asya fillinin hamilelik süresi kaç aydır?

8.yabani tavşan nerde doğum yapar?

9.tavşan neden toprak altındaki oyuklarda doğum yaparlar?

10.yabani tavşanın gebelik süresi kaç gündür?

11.yabani tavşanın yavruları kaç gün sonra ölür?

12.yabani tavşanda olup da çok az memelide olan özelik nedir?

13.köpeklerde jenin hamileliğin kaçıncı gününde oluşur?

14.Köpeklerde parmaklar tırnaklar hamileliliğin kaçıncı gününde oluşmaya başlar?

15.köpek doğumdan kaç gün sonra havlamaya başlar?

16.köpeklerde ter  bezi neden yoktu?

Hayvanat Bahçesi Bakıcıları ve Hayvanların Besin ve Sağlık İlişkileri

 Sırtlan yavrusu 3 bin km uzağa pelikan bayıltılacak yaranın nedeninin anlaşılması için kanadının misinaya takılmış ihtimali var.Bu yüzden röntgen çekiliyor.Su aygırı petra hamilelik belirtileri gösteriyor.sayıları 3 binin altında olduğu için doğacak her yavru önemli benekli sırtlan dişi sırtlanın yanına gönderiliyor ve oradaki parkta olan hayvanat bahçesindeki erkek sırtlan öldüğü için yolculuk öncesinde sakinleştirici veriliyor kendine zarar vermesin diye kutuya konulup 8 saat yolculuk yapacak

Sumatra kaplanı dişi kırılmış bakıcısı ona yakından bakıyor bakteri üremesini önlemek için köpek dişine bakmaya çalışıyor.dişin kırılması bakterinin oluşmasına neden olacaktır.oda bütün dişlerin bozulmasına neden olur kaplan bayıltılacak dişine bakmak için su aygırları çok çabuk doğum yaparlar su aygırı petra dışarı çıkarılıyor.doğal süreci bozmadan doğum yapamadığı için müdahale edilmese yavru ölecek fakat veteriner bunu önlüyor.8 saat sonra kendiliğinden ayağa kalkamadığı için annesi petra dan süt alınıyor ve yavrusuna biberonla veriliyor bu ilk süt kolestrum deniliyor.bu süt bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesinde çok önemli sumatra kaplanın dişine ilaçlı kağıt konuluyor.böylece kanalın kuru kalması sağlanıyor ve dolgu yapılıyor bu işlem insanlardaki işlemin aynısı ancak sırtlanın dişi çok daha büyük olduğu için çok uzun sürüyor.pelikan yoğun bakıma ve göz altına alınıyor veterinerin üstün çabasına rağmen midesindeki kancayla yaşayamadı ve birkaç gün sonra öldü.benekli sırtlan sonunda pört hayvanat bahçesine ulaştı ve dişi arkadaşına kavuştu arkadaşı son derece sakin fakat kimse anlaşacaklarından emin değil.su aygırı yavruyu kucağına alamaz yavruda ayağa kalkamayacağı için emziremiyor yavrunun durumu çitti ama veterinerler onu biberonla besliyor

Dolgusu yapılan sırtlan hayvan leşini yiyecek ve yani dişi test edilecek sırtlan diğer bir sırtlanla tanıştırılıyor.önce uzaktan karşılaştırılıyor.3 ay sonra çok iyi anlaşmaya ve birlikte yaşamaya devam ediyorlar.Yavru su aygırı 3 haftadır annesinden ayrı beslenmesine devam ediyor.Doğduğunun 3 katı ağırlığında annesi yavruyu istemedi.Su aygırları hep yalnız yaşamayı severler.

Zebralar çok hızlı koşup sorun olduğunda da kayboluyorlar ve buda bakıcının işini zorlaştırıyor.Sümsük kuşları dişileri balıkları parçalamak için çok güçlüdür.Burun delikleri yoktur.Tedavi sonucu kan alınıp  incelendiğinde iltihaptan uçamadığı tahmin ediliyor.Küçük sümsük kuşu misinaya takılmış röntgen filmi çekiliyor.

Summatra kaplanı hamile ve buda nesli azaldığı için çok önemli hamile olduğu için çok çabuk acıkıyor ve düzenli besleniyor.Kaplan doğumunu tek başına yapıyor tek yavrusu var onu yalayarak temizliyor ve düzenli besliyor.Etoburlar kimi zaman yavrularını yiyebilirler yavrular çok sağlıklı gelişimleri kameradan takip edilerek annesi ve kendisini rahatsız etmemek için bakıcı içeri girmiyor.Sümsük kuşları röntgen filminden sonra kanadındaki yara iyileştiriliyor ve daha fazla insanla yaşaması için doğal ortamına bırakılıyor küçük sümsük kuşu hastalığı atlatamadığı için öldü.büyük sümsük kuşu da doğaya salınıyor ve uçmayı başarıyor.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Pelikanın neresi yaralıydı?

2.Hangi hayvanın burun deliği yoktur?

3.Su aygırı neden yavrusuna sahip çıkmıyor?

4.Kolesturum nedir?

5.Sumatra kaplanın dişine nasıl bir tedavi uygulandı?

6.Benekli sırtlan dişi sırtlana uyum sağlayabildi mi?

7.sümsük kuşlarının dişleri neden çok güçlü?

8.Benekli sırtlan neden bayıltıldı?

                      

Hayvanlar Kahin Olabilir mi?

Aralık 2004 de tsunami insanları yuttu. Katil dalganın etkisinden hayvanlar hariç kimse kurtulamadı.3000 den fazla insan hayatını kaybetti ama hiçbir hayvan ölmedi.

Sel suları gelmeden birkaç saat önce Tayland da ki filler zincirlerini kırıp uzağa kaçtılar.Kanıt göz ardı edilemez.Hayvanlar bir şekilde geleceği görüyorlar.Ama bu 6.his mi yoksa çevrelerine duydukları duyarlılıktan mı?

Her afet için benzer rivayet var.Tarla fareleri,yılanlar,kırk ayaklılar hissettikleri düşünülen hayvanlardan.

Alpler de çığdan önce hayvanlar orayı terk edermiş. Fillerin sismik detektörleri var ayaklarında, balinaların elektrik sensörleri, köpeklerin 1000 kat güçlü koku alma, kediler daha iyi duymasıdır.

Şiko kedi her zaman yemek yer obur bir kedidir. Bir kaç gün yemek yememiş ve evin bodrumuna saklanmış. Sahibi telaşlanmış veterinere götürmüş fakat kedinin bir şeyi yokmuş ve birkaç gün sonra deprem olmuş.6,8 lik depremi evcil hayvan sahipleri de hayvanlarındaki garip davranışlardan depremin öncesinde hissetmişler.

Jim Börging kayıp hayvan sayıları artınca bunun depremin habercisi olduğunu savunuyor.

G.Afrika papağanı testinde sahibi bir resme baktığında papağan ne olduğunu tahmin edebiliyordu.Sahibi basının ilgisinden kimseyle görüşmüyordu.5 değişik dilde 3000 kelime bilen Micheal kuşun bir dahi  olduğunu düşünüyordu.Sahibi kuşunu kendisinin başı ağrıdığında bile hissettiğini söylüyor.Giyinip süslendiğinde de harika diyormuş.

Michella spolding tanışıyor. Bir deney yapılacak ve resim gösterilecek. Her resim Micheala 2dk. gösterilecek ve onlar ses geçirmez odalara ayrılacaklar..Kelimeler ses görüntü Micheala bakarken çıkartırsa bu isabetli olur.

Denemeler sonucu 30 resimden 2 tanesi bilebildi. Yüzde 7 lik bir başarı. Hayvan iletişimi endüstri olarak gelişmiş ve hayvan ile sahibi arasında iletişiminin hayvanları konuşmayı sağlıyor.

Tabi yarım saati 45 dolara havyalarınızla konuşup telepati yapıp hayvanlarının kötü olanları evde ziyaret ediyor. Adeta psikolog gibidir. Hayvanlarınızı istediğiniz gibi eğitebileceğini söylüyor.

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Hayvanlar tsunamiyi daha öncesinden hissedebiliyor mu?

2.Hangi hayvanların hisleri kuvvetli?

3.Hayvanlarda afetlerden önce nasıl bir davranış görünüyor?

4.Taylan da ki filler selden önce  nasıl davranıyor?

5.Micheal kaç resmi doğru tahmin edebildi?

6.Kedi Siko hangi tuhaf davranışta bulunmuş?

7.Fillerin dedöktörleri neresinde?

8.Balinların ne sensörleri var?

 

Hayvanlarda Cinsel Yada Seks Yaşamı;Bazı Türler Soyun Devalılığı Diğerlerin İçin Zevk Arayışı Yada Zorbalığa İter

Fiziksel bağlarını ve genetik yapısı mutluluk elde etmek için ihtiyaç bazıları ayni cins eş arıyor.

Öfkeli cinsellik iç güdüsü öfkeli nefro manyaklığa dönüşüyor.Cinsellik iç güdüsü içten hormonlarla başlıyor..Östrojen en önemli hormon dişide.Bazı işaretler de gösteriyor ki erkeklerde hormon arttıkça testosteron spermin ve erkek organının gelişimini ve kimyasal gelişme sağlıyor ve davranışlar çarpıcı olarak değişiyor.Her iki cinsiyette de etkileri görülebiliyor.

Benekli sırtlanlar ikiziyle kavga edince kendini ısırıyor. Dişi benekli sırtlanın kritorisi var. Ve onunla doğum yapıyor. Doğum kanalı çok dar buda doğumda ölümlere neden oluyor.

Sırtlanda yemek vakti zor, yemeklerini paylaşmıyorlar. Deve kuşundaki testosteron artışı boynunu balon gibi şişirmesine neden oluyor. Dizleri üstüne çöküp boynunu iki tarafa geçirip kendine yuva kazıyor. Dişi yuvayı kazarken erkek de üstüne çıkıp ona yardım ediyor. Bittiğinde yumurtalarını yuvaya bırakıyor. Testeronu arttığı için dişi arayışı devam ediyor. Dişileri kovalıyor harem kurmak için. Beş dişiyle beraber olabilir.

Maymunlarda ise testosteron arttığında yavru erkek kendine başka bir dişi aramak için yuvadan uzaklaşıyor.

Yunuslar 10 yaşında ergenliğe giriyor.25 yaşında baba oluyorlar.İri burunlu yumuşak köpekbalığı kaplumbağa yılanbalığına cinsel istekte bulunabilir ama homoseksüel bağımlılık bir ömür boyu sürer.

Erkek çita avlanma alanını yaşam alanını belirliyor dişi çita yalnız yaşıyor. Çitalar için cinsel ilişki daha acil bir ihtiyaç ama hafif bir yemekten sonra dişi

 Çita sezonun sonunda sıvı dışkısında östrojen salgılar. Dişi samimi yapıtadır. Baskın olanı seçer.

Denizaslanlarını üreme zor zaman alıyor. Vücut büyüklüğünden dolayı erkekler dişileri devamlı yakalamaya çalışıyorlar. Yarasanın hormon miktarı artınca daha çok ses ve pis koku saklıyorlar. Dişi hamileyken erkek etrafında dolaşmıyor.

Köpek balıklarında erkek dişiyi ısırarak tavlıyor. Yağmur zamanlarında timsahlar çiftleşiyor kimyasal kokular salıyorlar. Sıcaktan korunmalarını söylemek için toprak altına gömülüp on ay oradan yağmur yağıncaya kadar yavrularını saklıyorlar Karakurbağalarında erkek böcekler üreme tamamlandıktan sonra şarkı söyleyerek dişinin cinsel hayatını bitiriyor.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Kara kurbağaları üremeden sonra neden şarkı söylüyorlar?

2.Timsahlar neden toprağa gömülüyorlar?

3.Kiritoris hangi canlıda bulunuyor?

4.Dişi köpek balığı eşini nasıl tavlıyor?

5.Yunuslar kaç yaşında ergenliğe giriyor?

6.Yunuslar kaç yaşında baba oluyor?

 

.
Hayvanlarda Cinsel Yaşam Döngüleri (Bilimsel Açıdan Cinsellik ve Sex) 90 Dakika

Problem yumurtayı sperme bırakmaktır. Doğanın seçimi güçlü olandan yanadır.dişilerde birden fazla sperm alma hakkı vardır.sperm kalitesini arttırmak için amaç genlerini devam ettirme mücadelesidir.

Şakacı zeki ve cinsel açıdan en agresif hayvanlar gruplar halinde dolaşmayı severler.

Üstünlük için savaşmayı severler toplu mu erkeler yönedir. Toplam yüz erkekten oluşur. Küçük gruplar halinde güçlü erkekler yönedir. Hiyerarşide en yüksekte yirmili yaşlarda baş şempanzedir.  göz dağı verir.

Kavga karşı grupta olursa kendi ekibini toplar. Bu vahşi saldırılar ölümle sonuçlanabilir. Fakat bu şiddet sadece erkeklerde gösterilmez dişilerde gösterirler. Erkek şempanze istediğini alır. Şempanzeler dünyayı renkli görür görme duyuları gelişmiştir.

Tahtakurusunda erkekler spermlerini dişinin kan dolaşımında bırakıp dişinin aldatmasını engeller. Aslanlar küçük yavruları öldürüp daha önceki erkeğin neslini yok eder. Yavruları olmadan dişiler tekrar üreyebilir.

Dişi aslanlar çift kadar yumurtayı sırtına bırakır.

 

Gorillerde çok eşli bir aile yaşantısı vardır bütün dişiler onların haramine aittir.

 

Gelada maymununda her grupta bir erkek bulunur. Ütopyanın yüksek dağlarında yaşar. Erkek harem sayısını arttırmak için köpek dişilerini kullanarak rakibini ısırır. Dişiden üç kat büyük erkek  gelada  çok kavga eder hacmini   büyümek için kavga eder. Bazıları bir ya da iki dişiyle ömür boyu ilişki kurup daha uzun yaşarlar.

 

Kuzey kutbun da sıcaklıklar eksi doksan derecede üremeyi engellemiyor. Rastgele cinsel ilişki pek mümkün değildir. Keskin bir çiş kokusuyla dişi üremeye hazır olduğunu erkeğe bildirir.Kutup ayılarında döllenme sorunu olup.Üç yılda bir döllenirler.Dişinin hamileliği başarıya ulaşması için 200 kg olması lazım bu da fok demek.8 ay sonra yavrusu ortaya çıkar.

 

Antekinuslar yalnız gezer.11 aylık olduğunda çiftleşmek ister ve bu onu öldürür. Çiftleşme 12 saat sürer yemek yemeyi tamamen kestiği için yağları ve proteinleri yıkıldı için ölür.

 

Sırtlan yemek sonrası gevşiyor.grubun üyesi kasılarak yürüyor.Kilitorisi var ama o bir dişi ve hiç erkek üye yok. Bu ailede kız kardeş ilişkisi var.Üreme döneminde dişi sırtlanlar erkekleri horlamalarıyla tartıyor.

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

 

1.Erkek geleda neden kavga eder?

2.Antekinusalra çiftleşmeden sonra ne olur?

3.Kutup ayıları eşlerini nasıl seçer?

4.Kutup ayıları ne kadar sürede bir döllenir?

5.Dişi filin gebe olabilmesi için en az kaç kilo olması gerekir?

6.Hangi canlı da kilitoris vardır?

7.Gelada maymunları nerde yaşar?

8.Antenikuslar ne zaman çiftleşmek isterler?

9.Kuzey kutbunda sıcaklıklar kaç derecedir?

10.Şempazeler neden grup halinde dolaşırlar?

11.Tahta kurusu spermini nereye bırakır?

12.Antenikusların çiftleşmeleri ne kadar sürer?

13.Geladalar da çok eşlilik var mıdır?

14.Kutu ayıları ne kadar süre hamile kalır?

15.Geladanın sabit eşli olmasındaki sebep nedir?

16.Kutup ayıları ilişkiye hazır olduklarını nasıl bildirir ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hayvanlarda Duygusallık, Annelik Ve Oyunların Bilimsel Açıklamaları

 

1966 da araştırmacılar şempanzeyi işaretlerle nasıl konuşması gerektiğini anlattı.

Kelime dağarcığı 200ün üzerinde kelime biliyor duygularını temel olarak hareketleri ile ifade ediyor.Bir şempanze başka bir şempanzeye işaret dilini öğretti.

Bu türler arası sohbeti iyice geliştiriyor ama insanların bunu anlaması zorlaşıyor. İster sıcakkanlı ister soğukkanlı olsun bütün havyanlar aynı duyguları yaşıyor. Korku sevgi omurgasızlar daha duygusaldır. Mürekkep balığım ahtapot gibi… Ahtapot duyarlı insana benzer kızdığımızda yüzümüz kızarır mutsuz olduğumuzda yüzümüz solar onlarda da bütün vücudu kaplayan derinin rengi değişir. Ahtapota yaklaşırsanız rengi bembeyaz olur sonrasında mavi mürekkep bırakması korktuğunu gösterir korku evrenseldir.

Hiç bir şeyden korkmasak bu kendimizi tehlikeye atacağımıza gösterir.

 

 Araştırmalar maymun ve insanda beyinlerde ki aynı kısmın uyarıldığını gösterir.

 

Bir anneyi yavruya bağlayan hayata kalması için çok önemli bir avantajdır. Memelilerin temel davranışı anneliktir. Aslında bir yavru annesinin yüz ifadesinden karşılaştıkları şeyin tehlikeli olduğunu öğrenir. Yavrular sıra dışı ve çabuk öğrenirler. Bu da bizim hayata uyumumuzu kolaylaştırır. Yavrular ilk başta savunmasızdır. Anneler bu yüzden vardır. Anneler bize rehberlik eder ve buda bizim başımızı belaya sokmamızı engeller.

 

Anne ve bebeğin birbirine yakın hissetmesi için bir madde salgılanır bu madde morfine çok benzer.

Filler iyi annelerdir. Fil lideri eko 2 ay sonra doğum yaptı bu erkek yavru ayakta durmakta zorlanıyor ve dizleri üstünde sürükleniyor. Fil sürüleri yemek bulmak için yürüyordu yavru onları takip etmekte zorluk yaşıyordu. Sürü onu bırakıp bırakmama konusunda kararsız kaldı. Anne Eko yavruyu ayağa kaldırmaya çalıştı.

Ama pek başarılı olamadı. Çünkü yavru düşüp durdu. Ama birkaç denemeden sonra yavru önce ayakta durmayı sonra yürümeyi başardı. Eko 50 yaşında bir anneydi ve bunu başarmıştı.

Memelilerde en önemli şey ilgidir.

 

Sasimi de bir cüce şempanze öksüz olan diğer şempanzeyle kavga etti. Annesi geldi ve öksüz olan şempanzenin elini ısırdı. Bu bütün canlılarda ki annenin önemini gösteren açık bir örnek aslında.

 

Oyun oynamak mutlulukla ödüllendirilmiş. Hayvanlar haz aldıkları için oyun oynarlar. Oyun iletişim için kendini korumak için çok gereklidir. Oyun hayatın getireceği tehlikelere bir önlem almadır.

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

 

1.Hayvanlarda oyun neden çok önemlidir?

2.Anne Eko kaç yaşındaydı?

3.Eğitilen şempaze kaç kelime biliyor?

4.Anne şempaze öksüz şempazeyi nasıl cezalandırdı?

5.Anneyle yavruyu birbirine bağlayan nedir?

6.Anneliğin yavruya ne gibi bir faydası var?

7.Ahtapot neden mavi mürekkep bırakıyor?

8.Ahtapot neden bembeyaz oldu?

 


Hayvanlarda Liderli, Lidersiz Hayvani Demokrasi, Liderlerin Politik ve Siyasi Tepkileri

 

Babunlar haremlerini beyin gücüyle değil fiziki gücüyle kurarlar. Öfke yükseldiğinde sonuçları kötü olur. Pasif seyircilerde bu durumdan faydalanmaya çalışırlar. Çöl barışını sağlamak için bir araya gelip

Yardımlaşma ve uzlaşma sağlanır. Asla başkasının malını ve karısını alma gibi düşünceleri yoktur. Herkes nerde duracağını bilir.Saygı vardır.

 

Bononobolar kendileriyle ilgilenen erkeklerle birlikte olurlar. Erkekler dişilerini kıskanmıyorlar.Eşlerini değiş tokuş yapıyorlar.

 

Kızıl geyikler teker teker otlanıp ayağa kalkıyorlar. Otlama bittikten sonra beraber hareket ediyorlar. Bu da Rum adasında ki demokrasinin göstergesidir.

 

Fareler fırsatçılıkta ilk sırada gelir. Nerde insan varsa orda fare vardır. En ufak ultrasanoğrafik titreşimleri hissederler ve bu sayede hızlı davranıp kaçarlar.

 

Şempanzeler erkeklerin kendi arasında güce dayalıdır. Güçsüz olan esir şempanzelerdir. Tek bir erkek baskındır. Diğerleri rekabet için sıra bekler ve iz sürerler. Sabır ve planlama ödüllendirilir ve beklide doğru adımlarla grubun lideri olabilirler. Dişi şempanze çoğu zaman grup için kavganın nedenidir. Baskın erkek önünde çiftleşme aleni kavga sebebidir. Casuslar hemen lidere onu aldatan eşini ispatlıyorlar. Bu da büyük kavga ve ardından dişinin eşinden dayak yemesi demektir.

 

Avust kuş türü ve kızıl karga yardımlaşmacı kuş türüdür. Üreme dönemi boyunca yuva yapıp kuluçkaya yatacakları yuvalarını hazırlarlar ve bu durumdan tüm bireyler sorumludur.

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Hangi hayvanlarda demokrasi vardır?

2.Fareler nasıl hızlı davranırlar?

3.Babunlar haremlerini nasıl kurarlar?

4.Şempazelerde demokrasiden söz edilebilinir mi?

5.Şempazler ne için kavga ederler.

6.Şempazeler eşlerini neden döverler?

7.Avust kuşlarınsa sosyal ilişkiler nasıldır?

8.Kızıl kargada sosyal ilişkler nasıldır?

   

                  

İnsanın Hormonlu İlaçlar ve Fiziksel Çalışma İle Bedenini Süperleştirmenin Sınırları 90 dk

 

Dünyada milyonlarca insan steroit kullandı ve bu kullananların çoğunu sporcular oluşturuyor. Sporcular genelde yarışmalarda steroit kullanıyorlar. Steroitler vücudun metabolizmasını arttırıyor ve enerji veriyor böylelikle sporcular yorulmak nedir bilmiyorlar.

En çok da olimpiyat oyunlarında kullanılıyor. Daha önce sistem çok gelişmediği için buların ispatı zorken günümüzde çok kolay.

 

1988 de çok sporcu steroit kullandı. Bir an önce bisikletlerinin hızını artırmak için. Performanslarını artırmak için gene alkol, kokain, kloform ve af metaneffri kullandılar.

 

Anabolik steroitler birçok ülkede reçetesiz kullanılmamakta ama bireyle gizli kullanıyorlar. Yasak olunması kullanılmaması için engel teşkil etmiyor sporcular açısından.

Steroitler anabolik ve kortikol steroitler birbirine karıştırılır. Ama birbirinden çok farklıdırlar. Kortikol steroit iltihabı azaltmada kullanılır.Anabolik steroit ise yaşlı erkeklerde testosteron hormonun salgısını arttırmak için kullanılır.Diğer doktorlar ise steroitleri kas kaybı,kansızlık,ergenlik gecikmelerinde kullanır.

 

Anabolik steroitler testosteronun sentetik halidir. Basitçe yerine laboratuarda yapılmış halidir. Fizyolojik ihtiyaçtan fazlası dramatik olur. Nitekim çoğu sporcu içinde öyle olmuştur. Bir ödül hayatlarına mal olmuştur çoğu zaman.

 

Steroit kullananların hareketlerinde kişilik bozulması, depresyon gibi rahatsızlıklar görülür. Steroit kullanan Amerikalı Tyler da  da kişilik bozulması görüldü ve bu genç steroiti bıraktıktan sonra intihar etti.

Testisler aşırı yüklenmeden dolayı kapanır. Bu duruma da hipogonanizm denir. Tyler biranda bıraktığı için büyük depresyona girer hatta intihara neden olurlar. Yapılan araştırmalar binde 4 nde intihar girişiminde bulunduklarını belirtiyor.

 

Birçok kullanıcı bugün steroit yerine krem kullanıyor. Bunun tespiti daha güç olduğu için her yaş grubu kullanabiliyor.

 

Günümüzde ise artık atletler yerine daha çok gençler güzel görünmek için kullanıyor. Yapılan oyuncaklar bile gençleri özendiriyor. Ayrıca temin edilmesi bile artık çok kolay internetten bile gençler ulaşabiliyor.

 

Olimpiyat halterlerinin iki büyük hareketi var .Bunlar silkme ve kalkma dır.Bu sporcular motor kas çağırma yöntemi ile beynin ve kasların bilinçli olarak harekete geçiriyor.Ne kadar çok çağırırsanız kaslarınız o kadar hızlı  hareket geçer.

 

Aslında kuvvet kasları aynı anda çağırmaktır. Bu da güçtür. İnsanüstü performansın anahtarıdır. Hırs ve azim gerektirir.

Normal bir insan kollarıyla demiri kırmayı denerse başına gelecekler bellidir. Ama Pol ün kemikleri sürekli olarak tekrarlı gerginlikle dayanıklılık kazanmış. Ne kadar fazla tuğla kırarsa kemikleri büyüyor.

 

Volf lifleri üzerine baskı kurarsa bu lifler genişler ve bu da kemiklerin büyümesine neden olur.12 tuğlayı volf kanunu ile birden kırdı.

Her birey kendi branşın da bir şeyler yapar. Tuğla kıran bir kişi halteri kaldıramaz çünkü bunun üzerine çalışamaz kuvveti var.Güç göstericiler bunu defalarca gösteriyor.

Buradaki denemeler gösteriyor ki önemli olan insan vücudunun bilinmesi ve denemelerle kemikleri güçleştirmektir. Aslında yapılan bir güç uygulamasından çok bir taktiktir.

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

 

1.Olimpiyat halterlerinin iki büyük hareketi nedir?

2.Steroit nedir?

3.Sporcular neden steroit kullanır?

4.Performans arttırmak için kullanılan maddeler nelerdir?

5.Anabolik steroitler ne zaman kullanılır?

6.Katabolik steroitler ne zaman kullanılır?

7.Diğer doktorlar steroitleri hangi durumlarda tavsiye ediyor?

8.Steroit kullananlar neden intihar ediyor?

9.Pol hangi özelliği sayesinde tuğlaları kırdı?

10.Volf kanunu nedir?

11.Steroitler reçetesiz satılmamalarına rağmen gençler nasıl alıyor?

12.İnsan üstü performansın temeli nedir?

13.Hipogonanizm nedir?

14.Motor kas çağırma nedir?

15.Steroit yerine neden krem tercih ediyor?

16.Tyler neden öldü?

 

   

Genetik Ve Mitokondrilerdeki Verilere Dayalı Olarak Afrika’dan Tüm Dünyaya Açılan İnsanlığın Soy Ağacı Hayat Hikayesi 90 dak

   

Evrim tarihtir. Genlerimizi incelemeden tarihi anlayamayız gezegendeki her aileden kan alındı ve bu kanlar gösteriyor.

Bugün yaşayan herkesin akraba olacağını.Ortadoğu ya gidip kan aldılar.kan gruplarında uzak akrabaları çıkarmak gerçekten mümkündü zaman makinesi kandı.

6 milyar insan yaşıyor dünyada Afrika da tüm insanlık yaşıyordu.sonra bir kısım grup Afrika dan çıktı bunlar bizim büyük atalarımız.eğer atalarımız bu yolculuk yaptıysa o zamanın şartları bizi düşündürüyor.

Kalahari çölüne doğru yol alıyoruz. Atalarımızın yolu buradan Afrika dan başlıyor.peki ama neden buradan gittiler .sayıları azalmış yakında yok olabilirler

 

Moğolların çıkık kemikleri çekik gözleri koyu tenleri bize hiç yabancı gelmiyor.

DNA larımız ortak nede olsa Afrika da ayrıldıklarında atalarımız yeni bir dil ve silah olan oka sahipti. İz sürebilmeleri de atalarımızın nasıl Afrika da ayrıldığı noktasında bize bilgi veriyor ve hayvanların izlerini de sürerlerse gelecekte karınlarını doyurabilirlerdi.

 

Atalarımızın kemiklerinin mağaralarda ulaşıyoruz. Biz bedenlerini öğreniyoruz.

Yapılan taş aletler bize taş devrinde yaşadıklarını gösteriyor.bu bize 50.000 yıl önce yaşadıklarını gösteriyor.Avusturya da ki Mungo da balık kılçığı ateş izleri 40.000 bin yıl önceyle ilgili fikir veriyor.

Hindistan’a gidiyor araştırmacı ve Avusturya dan gelenlerin buradan geçtiğini ispatlamaya çalışıyor.Genetik işaret arıyor.Mandura bölgesine gidiyor.

 

Burada önce aile bilgileri kan örnekleri arıyor.Saf kalmış bir köyden.aranan özellik Y kromozomunda olduğu için sadece erkeklerden örnek alıyor.Y babadan oğla geçerken izleyeceği mükemmel izi oluşturuyor ve Abojinkinin atasının izini bulmaya çalışıyor.

 

Laboratuarda DNA belirleştikten sonra DNA örneklerini bir soğutucuda koruyor ve analiz ediyor.

 

Atalarımız Afrika’yı terk ettiğinde buzul çağının ortasındaydı. Onlar için sorun soğuk değil kıraklıktı. Burada Ortadoğu üzerinden Hindistan gittikleri görülüyor.İkinci bir grup ise Çine yöneldi. Burada dağ ile deniz arasına sıkıştıklarından kendine ait yapılar geliştirdiler. Arkeolojinin orta doğudan buraya gelmesi1200 yıl sürdü. Afrika’dayken zayıf uzun boylularmış ama Amerika ya geldiklerinde giyimlerini ve fiziksel görüntülerinde değişikler oldu.

 

Melanin pigmenti fazla salgılıyorlardı ve siyahlardı.35.000 yıl önce pigmentasyonları azaldı ve renkleri açıldı.

Afrika da başlayıp Asya  da süren bu yolculuk Amerika kıtasına kadar uzadı.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

 

1.İlk insanlar nerden geldi?

2.Zaman makinesi nedir?

3.İlk nerden kan alındı?

4.Kan almada ki amaç neydi?

5.Avusturya da ki mungo balık kılçıkları ne zamana ait?

6.Atalarımız neden siyah ?

7.İkinci grup nereye yöneldi?

8.Ortadoğu dan Afrika ya gelmek ne kadar sürdü? 9

9.Pigmentasyon nedir?

10.DNA bize neyi kanılıyor?

11.Atalarımız Afrika ne zaman terk ettiler?

12.Atalarımızın fiziksel görünüşleri nasılmış?

13.Y kromozomunun özelliği nedir?

14.Atalarımızın yolculuğu nerde sonlandı?

15.Atalarımızdan kalan taş aletler bize neyi gösteriyor?

16.Atalarımız Afrika dan ayrıldıklarında neye sahiptiler?

   

 

Halüsinojen Bitkiler Üzerine Yapılan Bilimsel Araştırmalar 90 dk

Tarih öncesi dönemde bile halisulojenler vardı. Peyote halisulojen kaktüsüdür Ki ovaya sırları açmaya gitti. Meksikalılar bunun tanrıya verilen bir süt olduğuna inanıyorlardı.

 

1800 1900 e kadar Kızılderililer dışında kimse kullanmadı. Peyoteyi kullanacağı eroin kullanılması her şeyi sonsuza kadar bırakmış sanırsınız ama peyote öyle değildir.

 Ruhani gerçeklikle insanla iletişim kurmalarını iyileştirmek için kullanmışlardır.

 

Peyoteyi sadece Amerikalılar gizli ayinde kullanılıyor.

 

Meksikada peyote öyle değerlidir. Meksikada peyote ayininde bulunmak değerlidir. Odun toplanıyor. Biri peyote ayini için diğeri terleme çadırı için kullanıyor ayinde amaç kişinin rahatlamasıdır. Ter atma çadırında küçüklere rehberlik yapılıyor.

 

Peyote yakınlaşarak rahatlamak ve nefsin rahatlamasıdır. Çadıra giriliyor ilahi söyleniyor. Ter kulübeleri ayin için kutsal bir çadır olduğu için kamera girmez. açı çeken kabile üyesinin konuşması ile başlıyor.

Sonra derdi olan söyler şarkıya başlarlar.

 

Bitkinin tadı açı olup çayda pişirilir. Kimse zorlanmıyor. Bitki kutsal olup saygı çoktur. Kusma, baş dönmesi, seraplar görülmesine neden oluyor.Ama bilgeler bunun iyiye işaret olduğunu savunuyor.

 

Bilge çadır sabah erken saatte sökülüyor.

 

Kandrendron zehirli maddelerin birinci ham maddesidir. Özel ağaçlardan yapılır.

Klasik ve özel zehirli okların temel kaynağı. Yerel halk kabuğun altındaki zehiri konsantre edip kullanıyor.Bu halk aslında eczacı bunlar bir süre sonra modern cerrahi ve anestezi de kullanıldı.Kofan zehrinde 15 farklı bitki türü kullanılır.Balık tutma ,hasta iyileştirme de kullanıyor.Bu bitkilerin hepsi halüsinojen.

 

Şamanizm de doğal bitkiler kullanılır. Bunlar konsantre edilip de kullanılır.

Şamanlar psikolojik ilaç yapmada kullanıyorlar. Sykadra viritis, kahvegillerden bunlarda yarasada midedeki enzimleri nötralize etmede kullanılıyor.

Amzon ormanları çok ilginç ve saran yoğunluğunda boğan bitkilerin insanlar üzerinde büyük önemi var.

Bu araştırmaları yapan bilim adamı da beriberi denilen hastalığı araştırmalar sırasında kaptı.Beriberide önce parmak uçlarında uyuşmayla başlıyor.B12 vitamini hastalığın tedavisine iyi geliyor.

 

 Aşağıdaki filmin cevapları filmin ayrıntılarında vardır.

1.Araştırıcı hangi hastalıktan öldü?

2.Kandrendron nedir?

3.Peyote nedir?

4.Peyoteyi kimler kullanıyor?

5.Peyoteyi kullanmadaki amaç nedir?

6.Peyote neden değerli?

7.Şamanizmde hangi bitkiler kullanılıyor?

8.Peyiyote hangi hastalıklarda kullanılıyor?

 9.Terleme çadırı nedir?

10.Terleme çadırında ne yapılır?

11.Hastalara nasıl davranılır çadırda?

12.Çadır ne zaman toplanır?

13.Ayine katılmak zorunlumudur?

14.15 farklı bitki türü ne amaçla kullanılıyor?

15.Ayine katılan kişinin kusması ne anlama geliyor?

16.15 farklı bitki hangi zehirde bulunuyor?

 

 

Genetik Ve Mitokondrilerdeki Verilere Dayalı Fertlerin İnsanlık Soy Ağacındaki Olası Çizgilerinin Belirlenmesi 90 dak

 Her şey Afrika da başlar ve yüksek binalarla biter. Dünyanın en çok çeşitliliğe sahip şehri Newyork tur. Burada insanların ağız içi epitelinden DNA alınıyor.

350 bin insandan DNA alındı ve atalarının kimler olduğu belirlenecek.

Bilimsel olarak bir adenin ve guanin  ve bir timin adenin oldu ve bunu kızlarına aktardılar.Bu işaretler tarih boyu insanların birbirlerine kenetlenmesine neden oldular.Atalarımızın kimler odğunu ve kim olacağımızda gene bu genler belirledi.

Bilim adamları atalarımızın nerden geldiğini neden geldiğini gene genlerimize bakarak açıklıyor aslında.

J geni Avrupa da bulunan işaretçi bir gen .Bütün işaretçilerin de ve son bulunduğu nokta Afrika dır.

İnsanların çıkışı buradan olmuştur. Afrika da yaklaşık olarak 140 milyon yıl kalmışız. İklim motifleri Havva ve ondan sonra gelenler için iyi olduğunu gösteriyor.

Peki ama Afrika dan hiç ayrılmayanların farkı neydi?

Veriler en eski genetik yapılı olduklarını fark ettiriyor. İşaretçileri onları bilimsel Havva ya bağlıyor.

 

İnan soy ağacında en eski dal Kahiri çölünde ki sunular. Atalarımız Afrika dan ayrıldı.

Asya nın her yerine dağıldılar. Ama Asya ya geçmek yoktu planların da. Yiyeceğin peşinden gittiler. Eski kuşaklar evebeynlerinden çok uzaklaşmışlar. Kalan kalıntılar buzulların altında kaldılar.

 

Toba dağı patladı. Son 2 milyar yılın en büyük patlamasıydı. Patlama sonucu 10 yıl güneşi görmemişler.Kül Torbadan 4500 km ye dağılabiliyor.

Bugün hinterlandı yapılan kazılar insanların Afrika dan uzakta yaşadıklarını gösteriyor sonraki dönemlerde.

Halk bu külleri değerli buluyor. Külün altındaki aletler patlamadan önce bırakılmıştır.

1991 de Pinatuma yanardağı patladı ve hayatların bölgeden ayrılma sınan önce olduğu için zarar vermedi.

Tubular da DNA ları orta doğu ya ait olduğunu gösteriyor.

Göç hayatları zorladı ve fiziksel değişmelere neden oldu.Koyu renk cinse sahip Afrikalı atalarımız ama Orta Asya tundralarında güneş ışığı azdı ve bu rengin kısmı cildimizin rengini açtı.

3000 genin  çalışması aramızda ırka neden oldu.Ama aramızda ırk diye bir şey yok genetik farklılık var sadece.

 

Neonda terlerle insanlar birbirlerini hiç tanımadılar, görmediler. Ama uzun mızrakları bizler için icat ettiler.

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.Neondeterler bize miras ne bıraktılar?

2.Toba dağı patlamasının önemi nedir?

3.Patlama güneşi nasıl engelledi?

4.Küller ne kadar uzağa uçabilir?

5.Soy ağacındaki en eski dal nerde?

6.Pinatuma ne zaman patladı?

7.Patlama hayatlara zarar verdi mi?

8.Atalarımız Afrika dan niçin ayrıldı?

9.Nasıl farklı ırklar var?

10.Atalarımız neden siyah?

11.Atalarımıza ait ilk kalıntılar nerde?

12.Avrupa da en çok bulunan gen hangisi?

13.Eski yıllara ait aletler nerede saklanmış?

14.Aletlerin saklandığı yerler bize neyi ispatlıyor?

15.Dünyanın en fazla genetik çeşitliliğe sahip şehri nesridir1

16.Afrika da atalarımız ne kadar yaşadılar?

Neandertaller ve Homo Sapienslerin Neolitik ve Buzul Dönemi İnsanları

Neandeterler ait dil kemiği bulunmuştur. Bu bize onların konuştuğunu gösterir et kesmek için taş kullanıyorlardı. Göçebe Yondeser gurupların buz çağı boyunca mağarada yaşadılar. Batıdan gelmişlerdi ve doğan güneşe doğru yol almanın ağ bulmada yeni bir rol olabilirdi. İyi avcılar av arıyorlar. ama vücutlarındaki tüyler bile onları soğuktan koruyamıyor. Soğuğa alışmış olsalar da bu dayanabileceklerinden daha soğuk ateş yakarak kurtların gelmesini engelliyorlar. Sığınmak için bir mağara buluyorlar. Sığınacakları mağaranın duvarında bir resim ve diş buluyorlar resim bir vizona benziyor. Korkuyorlar ve kafaları karışıyor.

Kolombiyalı mamutları insanlar avladılar. Buzul çağında Amerika’ nın hâkimiydiler. Tüylü mamutlarda daha iriydi. Kanburları vardı. Sırtı kuyruğa doğru hafif bir eğimle iniyordu mamutların on ton ağırlığındaydı. Omuz yüksekliği 4m idi ve dişlerinin uzunluğu 3m yi geçerdi. Dişleri savunmada etkiliydi.

 

Amerikan kuşlarının en büyük kuşudur. İki kanadın arası açıklık 4.5 midi ağırlığı 11 ve 13 ağırlığındaydı kuşlar ölünce mamutlar hemen leşlerini yemek için oraya gelirlerdi. İnsanlar bu çağda nasıl yaşarlardı. Güney Kaliforniya gibi bazı bölgeler buzula kaplı değildi. Afrika kaplanı bile günümüzden 5 kat daha büyüktü. İnsanlara bu devasa avcılarla bir araya geldiğinde ne oldu.

Neolitik dönem paleolitik dönemden çok daha farklıydı. Tarıma başlanmıştı.4 bin yıl boyunca çiftçilerin çok çalışması anlamına geliyordu. Tarımın başlamasıyla insan yaşamı gelişti. Son derece yaratıcı insanlar gök cisimlerinin hareket etiğini biliyorlardı.o dönemdeki insanlar güneşin ve ayın hareketlerini tahmin edip mezarlarını ona göre yapıyorlardı.İnsan avcılıktan çiftçiliğe gelişirken ayın ve güneşin hareketini kestirebiliyordu.

Ölülerini yakmaları dini inançlarının var olduğunun kanıtıdır. Neogrençteki mezar odalarının güneş kadar aylada ilgisi vardır. Aylık döngülerinden dolayı kadını ayla bütünleştirip güneşi erkekle tarımla bütünleştiriyorlardı.

 

Tarımı keşfetmişlerdi ve artık tarım için güneşi izlemeye başladılar. Altından yapılan konik hücre onların büyücü şapkası olduğunu onlara tarım için güneşin zamanı ile ilgili bilgiler veriyordu. Aslında bu yılı güneşi ayı hesaplamak için bir takvim oluşturmuşlardı.Tapınaklarının camı bile güneşe göre yapılmıştı.

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

 

1.Mağaralarını neden güneşe göre yaptılar?

2.Kadını neyle bütünleştirdiler?

3.Erkeği neyle bütünleştirdiler?

4.Neandeterlerin konuştuklarını hangi izlerle anladılar?

5.Neandeterlerin dini inanışlarının olduğunu nasıl anlıyoruz?

6.Mamutların dişleri kaç metreydi?

7.Mamutların leşini hangi hayvanlar yiyordu?

8.Neandeterler sığınacakları mağaranın duvarlarında ne buldular?