Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı                                  Van Gölü Havzası Sanal Herbaryumu

FEN TEKNOLOJİ VE TOPLUM Ders Notu (2006), FTT Beyin Fırtınası Soruları - ÖZEL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ I DERS NOTU Doç.Dr.Nasip DEMİRKUŞ (Ocak 2006)

IV. SORU:SORU:Kötü ruhlu insan var mıdır?
Kötü ruh yoktur, işgal edilmiş ruh vardır. Ruhlar güzeldir. Kötü nefis olabilir.1 Nefislerin hepsi hayvanidir, kötü değildir.Kişinin ahlakı olarak; eksik eğitim, gelişim ve özürlü oluşundan  kaynaklanabilir.

C.4: Kötü ruh olduğunu düşünmüyorum.Kötü karakter,yada kötü kişilik vardır. (Sevil GÜLEŞÇE)
C.4: Kötü ruhlu insan yoktur ancak ruhunun kullanma kılavuzunu bilmeyen insan vardır.Kötü ruhlu diye nitelenen insanlar,daha doğduklarında masum birer bebektiler.Geçirilen yaşantılar sonucu bu hâle gelmiş olabilirler. İLHAN ARAR
C.4:Elbette ki kötü ruhlu insan vardır. Toplumda bir arada yaşayan insanlar, gerek bireysel farklılıklarına gerekse yaşamı algılayış biçimlerinden dolayı, bir takım kötü eğilimler gösterebilir. Bu tepkileri verirken, bunun ölçüsünü kendi içsel duygularıyla, yani ruhunun göstergeleriyle hareket eder. İşte, kişilerin olaylara öteki kişilere yaşamın kendisine verdikleri tepkiler oranında ruhun kötü olup olmadığı belirlenebilir. (YILMAZ CAN)
C.4: Ruhun kötüsü olmaz; kötü olan insandır, yani ruhu kötülüklerle işgal etmektir olay. Semiha EROL
C.4: Kötü ruhlu insanları şu şekilde tanımlayabiliriz. Aslında dinen şeytana uymak olarak tanımlansa da aslında nefsimize hakim olamamamızdır. Bunun için iyilik kavramıyla başlayalım. Hiç kimseye zarar vermeyen bir insan ve herkes iyidir. Kötülük ise insandan insana değişen yaptıkları faaliyete göre yön bulan bir kavram olarak ele alabiliriz. Çünkü kendisine göre iyi olarak görünen bir başkasına göre kötü görünebilir. Bu da kişinin doğrularını içerir. Kötü ruh ise bizim güzel ahlakımızdan geçen nefsimize hakim olamamakla yaptığımız tüm olayları içerir. Kişinin nefsine hakim olup olamamasına göre değişmektedir. Güzel ahlakla ilişkilidir.Yönerge: “Aşağıda, soru kökü verilmemiş; fakat cevaplanmayı bekleyen bir takım sorular vardır. Lütfen, nasıl yaşamak istediğinizi ve nasıl yaşamak isteyeceğinizi belirten sorular ve bu sorulara paralel cevaplar kullanınız. Yanlışlar doğruları götürmektedir.Cevaplar, yanlış olsa bile, sorulmuş doğru sorulara da (doğru cevaba yönlendirdiği için) küçük puanlar verilir. Değerlendirme, yazı güzelliği, mantıklı sorular -  doğru  cevaplar ve en önemlisi, yaprağın kırıştırılmamış olmasına göre yapılacaktır Lütfen uygulamayı silinebilir kurşun kalemle yazınız. Çünkü, bu bir emanettir.”  (SERVET AKAY)
C.4: Kötü ruh başlangıçta –doğarken-yoktur.  Ruh, insan doğmadan önce de vardır ve beyazdır. Bir yaprak gibidir. İnsan doğduktan sonra bir yönergeyle insanlara verilir bu kağıt:Yönerge: “Aşağıda, soru kökü verilmemiş; fakat cevaplanmayı bekleyen bir takım sorular vardır. Lütfen, nasıl yaşamak istediğinizi ve nasıl yaşamak isteyeceğinizi belirten sorular ve bu sorulara paralel cevaplar kullanınız. Yanlışlar doğruları götürmektedir.Cevaplar, yanlış olsa bile, sorulmuş doğru sorulara da (doğru cevaba yönlendirdiği için) küçük puanlar verilir. Değerlendirme, yazı güzelliği, mantıklı sorular -  doğru  cevaplar ve en önemlisi, yaprağın kırıştırılmamış olmasına göre yapılacaktır Lütfen uygulamayı silinebilir kurşun kalemle yazınız. Çünkü, bu bir emanettir..”İnsanlar, bu 0 km beyaz yaprağı (ruh) alır. Ve onu nasıl kullanırlarsa; o ruh öyle olur. Kötü ruh yoktur ; ama, kötüye kullanılmış ruh vardır bence.... Ruh eğer bu şekilde kötüye kullanılmışsa; sigara içe içe sarartılan dişler gibi, kötü olacaktır. Ama, iyi bir deterjanla bu lekeler alınabilir. Ve deterjanı kullanmayı tavsiye eden de ruh tan başkası değildir. O halde, kötü ruh yoktur.(AYTAÇ BİLDİRİCİ)
C.4: Kötü ruhlu insan yoktur.Çünkü dinbilimciler olsun,filozoflar olsun ruhların bedenlere hiç bir şey eklenmeden verildiğinden yola çıkışımdır.İnsan yaşadığı geliştiği sürece toplumun,alenin,kısacası çevrenin  etkisiyle bir kişilik oluşturur.Bu da ruhun değil kişiliklerin kötü olabileceğini verir.Bu akıl yürütmeden kötü ruh değil,kötü kişiliğin olabileceği sonucuna varılabilir.Böylece kötü ruh yoktur.    Celal EŞSİZ
C.4: Her insan dünyaya nötr olarak gelir. Yani ne iyidir ne de kötü. Onu iyi veya kötü olarak nitelendirmemize sebep olan ise onun tercihleridir. Aldığı aile terbiyesi, eğitim ve yaşantıları, onun bu karar mekanizmalarının temel yapı taşlarıdır. Kısacası kötü ruhlu olarak dünyaya gelinmez, çevreden öğrenilir. Cahit AYYILDIZ