Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı                                  Van Gölü Havzası Sanal Herbaryumu

FEN TEKNOLOJİ VE TOPLUM Ders Notu (2006), FTT Beyin Fırtınası Soruları - ÖZEL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ I DERS NOTU   Doç. Dr. Nasip DEMİRKUŞ (Ocak 2006)

VIII.SORU:Sizce akıllı insan/lar mı kendini ifade etmekten aciz, yoksa diğer insanlar mı onu/ları anlamakta acizdir? Mademki akıl en üstün araçtır, neden akıllı insanlar dünyada başat değillerdir? 1, 2, 3, 4  
-Bana göre bu dünyada maksatlı deliler  akıllılardan daha rahat  kendini ifade edebiliyor. Çünkü onlar zeki insanları kullanarak kendilerini bir çatı altında toplatmayı her zaman başarıyorlar.Hatta tutuklu hürriyetlerine karşılık kazasız, belasız ve dertsiz ortamda;hizmet kabul ederler.
-Dünya'da Şok Akıllıları bir araya toplamanın bir yolu bulunamamıştır.


C.8:akıllı insanlar dünyanın ihtiyacı olan insanlardır.onları anlamak gerekmez çünkü her insanın içindedir.akıllı insanların bi yere gelememelerinin sebebi maddi öğelere dünyada daha önem verilmesidir.ÜMİT ARAT
 C.8:Akıl, güzel ahlakla orantılıysa ve maksatlı deliler akıllılardan daha rahat kendini ifade edebiliyorlarsa; delilik de güzel ahlak değilse; o halde akıllı insanın kendini daha rahat ifade edememesi olağan bir durumdur. 
Bence akıllı insanların kendilerini ifade edememeleri, diğer insanların onları anlamaktan aciz olduklarından ileri geliyor. Böyle bir durumda, akıllı insanların başat olmaları için, akıllı insanların bir araya toplanmaları gerekir. Ancak,diğer insanların kendilerini rahat ifade etmelerinin altındaki neden,maksatlı deli olmalarıdır. Delilik, ahlak olarak “akıl” a tezat yaratıyorsa; bu şekilde bir araya toplanmaları imkansızdır. Ama, bir yolu var gibi: “ Eğer güzel ahlaklı biri,maksatlı deli  olursa, akıllıları bir araya toplayabilir.”(ama, deliliğindeki maksat, güzellikten yana olmalı) (AYTAÇ BİLDİRİCİ)