Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı                                  Van Gölü Havzası Sanal Herbaryumu

FEN TEKNOLOJİ VE TOPLUM Ders Notu (2006), FTT Beyin Fırtınası Soruları - ÖZEL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ I DERS NOTU Doç.Dr.Nasip DEMİRKUŞ (Ocak 2006)

XXIV SORU:Yalan ve unutmak olmasa ne olur?
-Yalana örnek;Aşkımın yanında Kainat kıvılcım bile değildir. Kara delikler kabrime gömüldükten sonra,  Ak deliklerde meyve vereceğim..Doğadaki normal hayat döngüsünün (dijital-sanal, zihinsel, sosyolojik, doğal ve tüm enerji hallerine ait döngüler) gerekli diyet halkası koparıldığından geleceği meçhul, riskli belki de sevimsiz bir hayat  olurdu.
-
Belki de yalan ve unutmak ayrı değerlendirilmesi daha doğrudur.
-Yalanın mutlak gerekli olduğu özel yerler vardır.
-Her şeyin gerçeklerine ve realitelerine öncelikle talibiz.Ör; Evrimin gerçekleri
- Yalana Örnek;Aşkımın yanında Kainat kıvılcım bile değildir. Kara delikler kabrime gömüldükten sonra, Ak deliklerde meyve vereceğim Demirkuş 2005.
C24:Doğruluğun değeri olmazdı. Doğruluk denizin dibindeki incilere benzer az olduklaı için çok değerlidirler. (Nesim SÜRER)
C24:İnsanoğlu savunmasız kalırdı. Yalan ve unutmak bazen yaşamak için en büyük silahtır(ALİ ATEŞ)
C24:YARADILIŞ GAYESİZ OLURDU. .(KADİR TAŞ)
C24: Herhalde  çok   monoton  ve   zevksiz   olurdu  hayat.  Veya    bazı   durumlarda   katliam   çıkardı.   Bazen  pembe   yalanlar   faciaları   önleyebiliyor.   Unutmak   ve   unutkanlık   olmasaydı    hatırlamakta   olmazdı,   her   zaman   hatırda   olan   şeylerde   insana  zarar  verirdi.
Belgin ÖZALP
C24:Hayat acılarla doludur. İnsanların yalana inanma ve unutma gibi yetileri olmasaydı bu acılar zihinlerini sürekli tahrip eder, çılgınlığa sürüklerdi. (B.KARAŞ)
C24: “Hayat Güzeldir “ dedikleri şey bu olsa gerek olurdu. (Özcan ÖZCAN)
C24: Yalan bir anlamda savunma mekanizmasıdır.eğer yalan olmasaydı belki de kimse kimse fazla kötü gözle bakmazdı.Unutmak olmasaydı beyine çok yük düşerdi her şeyi konrollü bir şekilde sürekli depoda tutmak zor olsa gerek. .(M.ŞAHİN)
C24:Yalan bazı durumlarda gereklidir. Dinde de bu belirtilmiştir fakat bunu kişilik haline getirmemek gerekir. Unutma ise insanın yüreğinde sevgi beslemesini sağlar   Abdurrahman Yılmaz
C24:Yalan ve unutmak elbette ki tasnif edilemez. Fakat bazı durumlarda yalan söylemek veya yaşananları unutmak çok güzel şeylerin doğmasına yardımcı olabilir. Kısacası olmasa idi:her şey doğru olsaydı ve her şey hatırlansaydı daha şiddetli bir karmaşa içinde olurdu insan yaşamı. Celal EŞSİZ
C24:Dengesizlik yaşanır, çeşitlilik olmazdı. Dünyada hep aynı tarz insan olurdu. Yaşam için çeşitlilik şarttır. C24:
C24:Yalansız bir dünya isteriz elbette.Ama yalana ihtiyaç olmuştur hep.unutmak bence bunun için var.söylenen yalanların unutulması için….(Sevil GÜLEŞÇE)